Какво (не)знаем за щетите, нанесени на ядрената програма на Иран

Най-четени

Loading

Големият въпрос след атаките на САЩ и Израел срещу ядрената програма на Иран е какво остава от нея?

⇒ Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че три цели, поразени от американски удари, са били „заличени“.

⇒ Предварителен доклад на американското разузнаване посочва, че ударите са нанесли значителни щети на обектите Фордо, Натанз и Исфахан, но не са унищожили напълно съоръженията.

⇒ Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия заяви, че е „нанесени значителни щети на няколко ядрени обекта в Иран“.

Два основни въпроса, на които служителите се опитват да отговорят, са къде се намират запасите от обогатен уран на Иран и какво е състоянието на неговите центрофуги. Отговорът на първия въпрос не е ясен, но МААЕ смята, че са нанесени значителни щети на центрофугите в двете съоръжения.

МААЕ и светът искат да знаят състоянието, както на урана, така и на центрофугите, защото ако Иран реши да произведе ядрено оръжие, тогава производството на необходимото гориво ще бъде само на техническа стъпка разстояние.

Иран винаги е твърдял, че ядрената му програма е за мирни цели, но той е обогатил значителни количества уран над нивата, необходими за каквато и да е гражданска употреба, а Израел започна удари по ядрени и военни цели на 13 юни, обвинявайки Иран, че се опитва да разработи атомни оръжия.

САЩ се присъединиха към тази атака, като хвърлиха 14 бомби за разрушаване на бункери върху две места. Иран отвърна с удари по израелски и американски цели. Израел и Иран оттогава се споразумяха за прекратяване на огъня.

Поне част от високообогатения уран на Иран може да е бил преместен преди американските удари, предполага оценката на DIA, според двама души, запознати с нея. Хората не са били упълномощени да обсъждат въпроса публично и са говорили при условие за анонимност. Това би означавало, че част от запасите може да са оцелели.

Оценката е била предварителна и ще бъде прецизирана с появата на нова информация, съобщи агенцията. Авторите ѝ също така я характеризират като „ниска степен на доверие“, признание, че заключенията може да са погрешни.

Белият дом използва определението „категорично погрешна“, посочвайки силата на бомбите, за да подкрепи характеристиката на президента, че ударените обекти са били унищожени.

Иран преди това заплаши да скрие обогатения си уран, ако бъде атакуван, и повтори обещанието си в деня, в който Израел започна военната си кампания. Обогатеният уран се съхранява в контейнери, които могат да се местят сравнително лесно.

През май МААЕ заяви, че Иран е натрупал 408 килограма уран, обогатен до 60%. Ако бъде допълнително обогатен до 90%, това би било достатъчно за производството на девет ядрени оръжия, според критериите на ООН, въпреки че едно оръжие би изисквало други елементи, като например детонационно устройство.

Преди войната експертите смятаха, че запасите са били съхранявани главно в подземни тунели в съоръжение в Исфахан и в силно укрепен подземен обект за обогатяване във Фордо.

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви пред репортери в четвъртък, че „не е запознат с никакви разузнавателни данни, които да казват, че нещата не са там, където е трябвало да бъдат – преместени или по друг начин“.

Сателитни изображения показват камиони и булдозери на обекта във Фордо на 19 юни, три дни преди САЩ да нанесат удар.

Ерик Бруър, бивш анализатор на американското разузнаване и настоящ заместник-вицепрезидент на Инициативата за ядрена заплаха, заяви, че изображенията са „правдоподобни“.

МААЕ смята, че повечето, ако не и всички каскади от центрофуги – групи центрофуги, работещи заедно за по-бързо обогатяване на уран – са били унищожени от израелски удар, който е прекъснал електрозахранването на обекта. Надземният завод също е бил „функционално унищожен“, съобщи агенцията.

Според МААЕ, ударите са причинили и „значителни щети“ в Исфахан, особено в съоръжението за преобразуване на уран и завода за производство на метален уран, който е жизненоважен за производството на ядрена бомба.

Подобно на Тръмп, израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че ядрената програма на Иран е „доведена до унищожение“. Израелската комисия по атомна енергия смята, че последните удари са забавили способността на Техеран да разработва атомно оръжие с години. Израелски служители не са казали как са стигнали до тази оценка.

Оценката на DIA обаче предполага, че ядрената програма на Иран е забавена само с няколко месеца, според запознати с нея хора.

В интервю за Politico държавният секретар на САЩ Марко Рубио ограничи собствената си оценка до това, че Иран е „много по-далеч от ядрено оръжие днес, отколкото преди президентът да предприеме това смело действие“.

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей заяви, че Тръмп е „преувеличил“ въздействието на американските удари.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Кредитор на фирма на Асен Василев получи зелена светлина да си търси дълга

Кредиторът на свързаната в годините с бившия финансов министър и лидер на ПП Асен Василев фирма “Ств кънсълтинг” Себастиян...

Вижте още