Eвродепутат призова главния изпълнителен директор на TikTok да се яви пред Европейския парламент, за да отговори на въпроси относно ролята на социалната мрежа в румънските президентски избори. Това съобщиха от VESTI.
Има подозрение, че в кампанията на единия от кандидатите са използвани хиляди фалшиви акаунти, с които е манипулиран вотът.
Победата в първия тур на националиста Калин Джорджеску предизвика въпроси относно политическата траектория на Румъния в ЕС и НАТО.
Опасения поражда и това как кампания в TikTok успя да изкара неизвестен кандидат начело. Вторият кръг на изборите ще се проведе на 8 декември.
„Призоваваме главния изпълнителен директор на TikTok да дойде да говори в тази зала и да гарантира, че неговата платформа не е нарушила Акта на ЕС за цифровите услуги“, каза Валери Хайер, лидер на либералната група Renew Europe.
„Румъния е предупредителен звънец: радикализацията и дезинформацията могат да се случат в цяла Европа с вредни последици“, добави Хайер.
Призивът на Хайер идва само два дни след победата на Джорджеску, която социологическите проучвания не успяха да засекат.
„Ние вярваме, че с TikTok е било злоупотребено и е използван неправомерно от армия от фалшиви акаунти, които са били направени за целите“ на Джорджеску, коментира Богдан Манолеа, изпълнителен директор на румънската група за кампании, Асоциация за технологии и интернет.
Румънският премиер Марсел Чолаку заяви във вторник, че финансирането на кампанията на Джорджеску в TikTok трябва да бъде разследвано.
На този етап няма доказателства за участие на Русия или други държави в кампанията на Джорджеску.
Манолеа добави, че TikTok трябва да е засякла „вълната от хиляди фалшиви акаунти“ и че компанията трябва да носи отговорност за това съгласно Акта на ЕС за цифровите услуги.
Въпреки че платената политическа реклама не е разрешена съгласно правилата и условията на TikTok, в конкретния случай тази забрана е била „до голяма степен неефективна“, смята Кийт Кийли, координатор на българо-румънската обсерватория за цифрови медии.
„Тези силно спекулативни доклади за изборите в Румъния са неточни и подвеждащи, тъй като повечето кандидати са установили присъствие в TikTok, а победителите провеждат кампания в други цифрови платформи извън нашата“, заяви обаче говорителят на социалната мрежа Паоло Ганино.
TikTok е социална мрежа популярна основно сред младите хора. Тя е собственост на китайската компания „Байтденс“.