Александър Николов: От първия ден на договора с „Боташ“ България не е използвала нищо

Най-четени

Loading

Направеното от управленията от 2014 г. насам по темата „природен газ“ е показателно за това каква е политиката на България. Това каза пред БНР бившият министър на енергетиката Александър Николов и посочи:

„Медийната бомба на кабинета „Главчев“, че ще се предоговаря с „Боташ“, е ужасяваща неистина. Печели насрещната страна – турската компания, печелят и всички търговци, които успяват да заместят „Булгаргаз“, губещи сме всички граждани“.

Според него оторизираните органи могат да се самосезират и да направят проверки, защото става дума за „огромни пари, които ние плащаме“:

„България е част от интегрирания европейски пазар, което ще рече, че когато се ощетява българският пазар, се ощетява европейският пазар. По тази линия е много лесно да бъдат сезирани европейските институции, но нито една партия не си мръдна пръста“.

Николов обясни, че още от първия ден на договора с „Боташ“ България не е използвала „нищо от този договор“:

„Булгаргаз“ сключва договор, който е с огромни плащания, и още в първото шестмесечие в графа „Външни услуги“ са скрити загубите по договора, които в тези първи 6 месеца са за 65 млн. лева от неизползвани капацитети“.

„Когато служебен министър, сложен на поста с мандат от 3 месеца, сключи договор за период от 169 месеца, изглежда странно и безстопанствено, меко казано, защото от първия ден не можеш да си планираш обемите, които са ти необходими, но въпреки това плащаш огромни суми. И трето – „Булгаргаз“ от последните два отчета е във фактически фалит, по мнение на одитора, „Боташ“ е огромната причина това да стане“, коментира той.

„Загубите на ползите за „Булгаргаз“ са печалби за други юридически лица и други държави“, каза Николов и подчерта, че заради закъснелия иск към „Газпром Експорт“ по арбитражно дело сумата е „намалена в пъти, за да е удобно на всички отново“.

В предаването „Хоризонт за вас“ Александър Николов коментира и предложението на БСП за спиране на преговорите за продажба на Украйна на оборудването за АЕЦ „Белене“, а да се ползват за ремонта на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, което беше отхвърлено от Народното събрание:

„Трябва да е обосновано с данни, а не празно говорене. Никой не излиза с реални данни и с реални предложения, които да бъдат обсъждани. Празното говорене, че е съвместимо или не е съвместимо, добре, дори и да е съвместимо (с АЕЦ „Козлодуй“), ако цената, която се получава и ползите са по-високи от това осъвместяване, каквото и да е то от техническа гледна точка или финансова гледна точка, то е ясно какво е рационалното решение“.

Според него говоренето за АЕЦ „Белене“ е само политическо и с предизборна цел.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Димитър Ганев: Ако не се договори четворната коалиция, отиваме на нови избори

Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации,...

Вижте още