В Средногорието продължава борбата с пламъците, очаква се бедствено положение да бъде обявено и за Община Карлово, съобщиха от областната управа в Пловдив. То ще бъде удължено и на територията на Община Калояново, където попада и най-засегнатото село Отец Паисиево.
„Отправили сме искане за селата Пролом, Мраченик и град Баня“, каза за БТА кметът на Карлово Емил Кабаиванов, който е поискал обявяването на бедственото положение. По думите му пожарът там продължава, като администрацията е взела охранителни мерки огънят да не навлезе в село Пролом. Очаква се областният управител да прецени и евентуално да обяви частично бедствено положение следобед, допълни кметът.
Удължено е частичното бедствено положение за община Калояново, което беше обявено във връзка с пожара край селата Песнопой и Иван Вазово. Там огънят е потушен, но от вчера гори пожар край село Отец Паисиево. Областният управител проф. Христина Янчева в момента е на мястото. По думите ѝ в гасенето участват над 200 души – пожарникари, военни, горски служители и доброволни формирования от София, Пловдив, Калояново и Родопи, както и граждани.
Пожарът край Отец Паисиево прехвърли над 9000 декара площ и обхваща все повече горски масиви, каза областният управител.
Огънят към населеното място Отец Паисиево е овладян, но пожарът е на три фронта и застрашава карловското село Пролом, калояновското Бегово и брезовското Сърнегор. Според кризисния щаб основната задача днес е да се правят просеки и да не се допусне огънят да достигне селата.
Военен хеликоптер също се включи в гасителните действия, допълни Янчева.
„Високите температури в обедните часове водят до разпалване на тлеещите огнища и започва отново активното им горене“, обясни гл. комисар Васил Димов, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Пловдив. На този етап няма опасност за населените места, но голямо значение имат силата и посоката на вятъра.
В гасенето на огъня днес край Отец Паисиево участват екипи на пожарната, около 30 доброволци, служители на 61 Стрямска механизирана бригада и на Държавно горско стопанство.
Огънят край селото лумна вчера в обедните часове. Той обхвана двете вилни зони, където изгоряха около 30 къщи, а 15 души бяха евакуирани. През нощта и днес няма нови засегнати постройки.
Кметът на община Калояново отправи призив за доброволци
Кметът на Община Калояново, на чиято територия попада село Отец Паисиево, Младен Кичев отправи призив за включването на доброволци в гасенето днес. И благодари на доброволците досега за техните усилия, както и на военните от 61-ва Стрямска бригада за тяхната безценна помощ.
„Най-голяма благодарност отправям към местните момчета от с. Иван Вазово, както и към всички доброволци от съседните села на Община Калояново и от цялата страна. Всички около 50 доброволци, които се включиха, показаха изключителна самоотверженост и смелост. Моля, бъдете облечени с дрехи с дълги ръкави, дълги панталони и подходящи обувки. При възможност носете инструменти за гасене – лопати, кирки, търмъци“, обърна се кметът към желаещите да се включат да помагат при спасяването на Средна гора и околните села от пламъците.
През последните дни в страната избухнаха над 260 пожара и засегнаха площ от 60 000 декара, отчете премиерът пред НС
През последните дни държавата е изправена пред едно изключително сериозно природно бедствие – за сравнение от началото на годината в горските територии са избухнали над 260 пожара на площ над 60 хиляди декара, а само за последната седмица на територията на България са регистрирани над 50 пожара с обхват 40 хиляди декара, от които немалка част са върхови, отчете пред депутатите премиерът Димитър Главчев.
Ситуацията, макар и извънредна, макар и форсмажорна, е овладяна, заяви министър-председателят. Той посочи, че само през изминалото денонощие звената „Пожарна безопасност и защита на населението“ са реагирали на 250 сигнала за произшествия, извършени са 38 спасителни дейности и помощни операции.
„Няма жертви, няма опасност за близките населени места в района на пожарите, добави той. Уверявам гражданите, че няма друга задача, която да се изпълнява с по-голяма степен на интензитет от тази“, успокои Главчев.
От думите му стана ясно, че още не са пристигнали чуждите хеликоптери, след като поискахме помощ. „Обърнали сме се към партньорите ни за предоставяне на техника.
Имаме потвърждение за два хеликоптера от Чехия, от Румъния има готовност“, информира Главчев, цитиран от БТА.
В същото време военният министър Атанас Запрянов вече призна пред медиите вчера, че армията е с ограничени възможности да помага за пожарите – има само три хеликоптера.
„Способностите на армията за гасене на пожари са лимитирани, ние поддържаме три вертолета“, заяви министърът на отбраната. „Ако се наложи повече техника, няма да може да се реагира“, каза Запрянов, цитиран от БТА. „Модулите на Сухопътни войски също са ограничени, затова е добре да се засили превантивната дейност“, посочи Запрянов. До момента вертолетите помагаха за гасенето на пламъците край Стара Загора и в Средна гора – край хисарските и карловските села.
Премиерът Главчев пък днес повтори, че е сформиран щаб за още по-бърза координация и е разпоредил
МВР да открие още един телефон, специално за сигнали за пожар – 02/ 901 12 68, независимо от единния номер 112, който също може да бъде използван.
Главчев информира още, че с Република Северна Македония сме се координирали в района на Петричко и Струмица, където са необходими съвместни действия. Той добави, че там има помощ и от страна на Турция с техника.
Пожарът в землището на Стрелча е локализиран, съобщиха от Областна дирекция на МВР- Пазарджик.
В гасенето на пожара са се включили още доброволци, като към момента на терен работи интензивно тежка техника, подсигурена от „Асарел-Медет“ – Панаюрище и булдозер на местното горско стопанство. Допълнително затруднение за гасенето на пожара създава вятърът, като има опасност да бъдат разпалени отделни огнища, допълват още от полицията, предава БТА. Включи се и хеликоптер на военните.
От МВР- Пазарджик апелираха гражданите да не палят огън, защото рискът е много висок.
От Изпълнителната агенция по горите обобщиха, че към момента засегнатата площ е над 60 хил. дка, което е 10 пъти повече в сравнение със същия период на миналата година.
В Спасителния център за диви животни лекуват пострадали от огъня костенурки, таралежи и зайчета
Пожарникари и доброволци спасяваха не само гората, но и дивите животни, които бягаха от огъня. Много от тях вече са транспортирани до спасителен център в Стара Загора.
„В Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“ приехме основно костенурки, малки зайчета и таралежи“, съобщи пред журналисти д-р Руско Петров, ветеринарен лекар и оперативен управител на центъра, предаде БТА. Той обясни, че животните са обгорени, една част са в добро здравословно състояние, а други, за съжаление, са загинали.
„За тези, които успяхме да намерим, заедно със студентите от Тракийски университет, полагаме грижи те да бъдат спасени“, каза д-р Петров.
Ветеринарният лекар обясни, че „вътре в пожара са намерени загинали малки катерички и две малки сърнета“.
Огнената стихия над Стара Загора се разрази в понеделник, обгази дори града, а по пътя си изпепели една постройка. Вчера с пламъците се бориха и два хеликоптера.
От „Зелени Балкани“ се включиха в гасенето в Сакар, в района на село Левка вчера, заедно с пожарникарите, за да спасят една от колониите на белошипите ветрушки, където екипът осъществява проект.