Тръмп плаши страните от НАТО, които не се въоръжават

Най-четени

Loading

Бившият държавен глава на САЩ Доналд Тръмп заяви, че би „насърчил“ Русия да нападне всяка страна членка на НАТО, която не изпълнява финансовите си задължения към отбранителния съюз, като Белият дом определи думите му като „ужасяващи и необмислени“, съобщи Ройтерс, цитиран от БТА.  

Тръмп каза пред свои симпатизанти, събрали се в събота на предизборен митинг в Южна Каролина, че докато е бил президент, е предупредил лидерите на НАТО, че ще „насърчи [Русия] да прави каквото си поиска“ с членките на алианса, които са се забавили с ангажимента си да увеличат разходите си за отбрана.

„Един президент на голяма държава се изправи и попита: „Е, сър, ако не плащаме и бъдем нападнати от Русия, ще ни защитите ли?“, спомни си Тръмп пред своите симпатизанти. „Вие не платихте. Вие сте просрочили задълженията си“, отговорил му американският лидер. „Да, да предположим, че това се случи“, продължил държавният глава, чието име не бе оповестено от Тръмп. „Не, няма да ви защитя. Всъщност бих насърчил [Русия] да прави каквото си поиска „, категоричен бил тогавашният президент на САЩ.

Изказването подсказва, че Тръмп, който е фаворит за президентската номинация на Републиканската партия, може да не се съобрази с клаузата за колективна отбрана на Северноатлантическия договор, ако някоя от страните членки не е изразходвала достатъчно средства за армията си, коментира изданието „Политико“.

„Да насърчаваш инвазии на територията на нашите най-близки съюзници от страна на пагубни режими е ужасяващо и необмислено – това застрашава националната сигурност на САЩ, световната стабилност и вътрешната ни икономика“, заяви говорителят на Белия дом Андрю Бейтс, цитиран от Ройтерс.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг неотдавна омаловажи опасенията, че евентуалното преизбиране на Тръмп за президент на САЩ би отслабило отбранителния съюз. „Смятам, че САЩ ще продължат да бъдат непоколебим съюзник на НАТО, независимо от резултата на изборите в Съединените щати, тъй като това е в техен интерес“, каза Столтенберг в интервю за Си Ен Ен на 31 януари.

От какво е недоволен Тръмп

На срещата на върха на НАТО през 2014 година, посветена на анексирането на Кримския полуостров от Русия, страните членки обещаха в рамките на предстоящите 10 години да започнат да отделят по 2% от своя БВП за отбрана.  Оттогава насам прякото финансиране на алианса се увеличава макар и не с темповете, необходими за постигане на поставената през 2014 година цел, коментира американският сайт  „Хъфингтън пост“.

Алиансът се укрепва предимно чрез непряко финансиране, т.е. средства, които държавите членки изразходват за собствените си армии, които при необходимост могат да бъдат призовани да помогнат на други страни от Северноатлантическия пакт.

Според официални данни на НАТО към 2022 година изискването за увеличаване на БВП за отбрана с 2% се изпълнява от седем от общо 31 държави членки. За сравнение през 2014 година заложената цел  бе покрита от едва три страни. Започналата през февруари 2022 година руска инвазия в Украйна насърчи много страни от НАТО да отделят допълнителни военни разходи, посочва в. „Гардиън“.

Тръмп и преди се е заканвал на пестеливите членки на алианса

Тръмп отдавна се проявява като остър критик на участието на САЩ в алианса, като често е упреквал европейските държави, че не отделят достатъчно средства за отбрана.

Още по време на предизборната си кампания през 2016 година той разтревожи западните съюзници, като ги предупреди, че под негово ръководство САЩ могат да се откажат от ангажиментите си по договорите на НАТО и да се притекат на помощ само на държавите, които изпълняват изискването на алианса за отделяне на 2% от техния БВП за отбрана, припомня „Гардиън“.

Съгласно член 5 от Северноатлантическия договор, ако съюзник на НАТО бъде нападнат, другите страни от алианса считат това за „нападение срещу всички тях, вследствие на което те се договарят, че …  всяка от тях, упражнявайки правото си на индивидуална или колективна самоотбрана… ще окаже помощ на нападнатата страна“.

Докато Тръмп беше президент, високопоставени служители на неговото правителство казаха пред в. „Ню Йорк таймс“, че през 2018 година той няколко пъти е изразил желанието си Вашингтон да се оттегли от НАТО, понеже някои съюзници все още изостават с увеличаването на разходите си за отбрана. По думите на източниците на „Ню Йорк таймс“ на срещата на върха на НАТО през лятото на 2018 година Тръмп е заявил пред висши американски служители по национална сигурност, че не вижда смисъл от военния съюз, който според него източва САЩ.

Миналия месец бившият еврокомисар за вътрешния пазар Тиери Бретон каза, че през 2020 година, докато все още бил президент, Доналд Тръмп заявил на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че САЩ няма да помогнат на Европа, ако бъде атакувана, и че ще напуснат НАТО, припомня Ройтерс.

„Трябва да разберете, че ако Европа бъде атакувана, ние никога няма да се притечем да ви помогнем и да ви подкрепим“, заявил Тръмп на среща на Световния икономически форум в Давос през януари 2020 година, на която присъствал и еврокомисарят. Организацията на северноатлантическия договор „е мъртва и ние ще я напуснем, ще излезем от НАТО“, казал още Тръмп според Бретон. „И между другото вие ми дължите 400 милиарда долара, защото вие не платихте, вие германците, това, което трябваше да платите за отбрана“, добавил Тръмп.

„Музика“ за ушите на Путин

Последното изказване Тръмп по въпроса за отношението му към НАТО бе направено в момент, в който Украйна продължава се бори срещу руската инвазия, а републиканците в Конгреса на САЩ стават все по-скептични по въпроса за предоставянето на допълнителна помощ на Киев, коментира в. „Вашингтон пост“.

Няколко експерти по партньорството в НАТО определиха разбирането на Тръмп за финансовите задължения на страните членки на алианса като неточно и посочиха, че противопоставянето му на колективната сигурност като страна членка е неуместно.

„НАТО не е платена организация, както Тръмп изглежда си мисли. Това е алианс, който се занимава преди всичко с интересите на САЩ в областта на националната сигурност, за да се предотврати нова световна война в Европа“, каза пред американското издание Алина Полякова, главен изпълнителен директор на Центъра за анализ на европейската политика. „Инвестициите на САЩ в НАТО си струват всеки долар – единственият път, когато клаузата за колективна отбрана по член 5 беше инициирана, беше в отговор на 11 септември. Тогава нашите съюзници ни се притекоха на помощ и би било срамно и погрешно да не направим същото“, допълни тя.

„Звучи така, сякаш Тръмп окуражава Русия да атакува съюзниците ни от НАТО“, написа в социалната мрежа „Екс“ Дейвид Корн, коментатор в американската телевизия Ем Ес Ен Би Си и ръководител на вашингтонската редакция на сп. „Мадър Джоунс“.

Политическият анализатор Алиса Фара Грифин заяви, цитирана от „Вашингтон пост“, че изказването на Тръмп от събота е „музика“ за ушите на руския президент Владимир Путин.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Путин във всеки един момент може да заповяда ядрен удар

Различното в ядрената доктрина на Кремъл е, че ако приемем буквално текстовете й, ние буквално в момента сме във...

Вижте още