Масовите стрелби и моралният хаос свидетелстват за духовна криза с огромни мащаби. След всяка нова масова стрелба, след всяка поредна проява на насилие всички скърбим и се питаме „защо“ е станало така, но отказваме да приемем очевидния отговор, а именно, че сме прегърнали едно верую на егоизма, което системно дестабилизира отделните хора и доминира в обществените структури. По същество сме прегърнали лъжата, че всичко, което наистина има значение, сме самите ние, пише в коментарна статия в. „Вашингтон таймс“.
Анкета след анкета показва как се развива това културно прогниване. Скорошно проучване на „Уолстрийт джърнъл“ и Националния център за изследване на общественото мнение доста добре разкрива този упадък.
Само за 25 години американците до голяма степен са изоставили свързващите елементи и ценности, които някога са осигурявали някакво единство, като това се вижда в отслабващата подкрепа за патриотичните и религиозните ценности.
Според допитването около 38 процента от анкетираните казват, че патриотизмът е много важен за тях, а 39 процента – че религията е много важна. За сравнение през 1998 г., когато в проучване на „Уолстрийт джърнъл“ е бил зададен този въпрос, 70 процента са отговорили, че патриотизмът е много важен, а 62 процента – че религията е много важна, посочва вестникът.
Но това не са единствените тревожни показатели. Според социологическите данни едва 30 процента от американците в днешно време смятат, че да имаш деца е много важно, докато през 1998 г. този дял е бил 59 на сто. За съжаление, единственият приоритет, който е отбелязал ръст през последните 25 години, е свързан с доходите и финансите – 43 процента от американците сега казват, че парите са много важни за тях, докато през 1998 г. по този начин са мислели 31 процента, изтъква изданието.
Трагично е, че най-важните елементи, свързващи американците заедно, са омаловажавани, достойнствата на самоотвержеността и радостта от отглеждането на деца се пренебрегват, а алчността изглежда все повече се цени, коментира статията във „Вашингтон таймс“.
Определено обществото е в морален хаос. Единственият естествен въпрос, който човек може да си зададе, когато се сблъсква с такава ужасяваща реалност, е: „Как стигнахме дотук?“. Но ако сме честни, не е трудно да стигнем до отговора. Защото как може да очакваме децата да израстват с вяра в своята вътрешна ценност, с вяра в един любящ Бог, когато ги учим да вярват, че са просто някакви еволюционни случайности, безцелно образували се същества без връзка със създател, вложил смисъл в техния живот. Училищата премахнаха молитвата и я замениха с еволюционната теория и други подобни идеали, които не оставят много място за друго освен за себичността. Резултатът от това не засяга само междуличностните отношения, но и пречи на нашата способност да се свързваме с другите и да признаваме също и тяхната ценност, отбелязва изданието.
Колкото до патриотизма, днешните културни дебати в по-голямата си част се съсредоточават върху омаловажаване на миналото, без да се проявява интерес към контекста и без способност или желание да се видят сложността във всички събития. Колежите и университетите в много сфери не възпитават усещане за дълг или посветеност към нещо друго освен Аз-а, а медиите и Холивуд подхранват тази лудост, посочва вестникът.
Професорът по право в юридическия факултет на Университета на Мисисипи Роналд Ричлак изтъкна изчезването на сигурните неща, на които младите хора могат да разчитат. Той спомена, наред с други теми, масовото объркване около биологичния пол, като подчерта свързания с това хаос и разстройване. „Казва им се, че няма истина. Родителите не сключват брак, неродените деца са сбор от клетки, съвременният живот разрушава климата, мъжете могат да стават жени и обратно. Съвременното общество оставя отпечатък върху младежта и на мнозина им е трудно да се справят с това“, каза юристът.
Моралният хаос обхваща младите хора, подкопавайки верността и подхранвайки вредна незаинтересованост към патриотизма. Време е да има опомняне, да се измъкнем от лудостта и да вървим към някакво подобие на здрав разум, заключава статията.
Президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че е безсилен да направи нещо във връзка с насилието с огнестрелни оръжия в страната. Изказването му представлява забележително откровено признание, след като нападател уби шестима души, включително три деца, в училище в Нашвил, пише в. „Ню Йорк таймс“.
Според изданието това е остро и изненадващо изявление на Байдън, който по същество е вдигнал ръце пред един от най-трудните за решаване проблеми на американското общество.
Макар че политическата система продължава да е почти в безизходица повече от десетилетие във връзка с предприемането на значителни промени в законодателството за огнестрелните оръжия – въпреки новите и нови стрелби, президентът се опита да прехвърли бремето към членовете на Конгреса, които отказват да действат по въпроса. Демократите имаха мнозинство и в двете камари на Конгреса през първите две години от управлението на Байдън, но не успяха да прокарат забрана на нападателните огнестрелни оръжия, а сега всякакви усилия в тази посока почти със сигурност са обречени на провал, след като републиканците контролират Камарата на представителите, коментира вестникът.
(БТА, Илиян Могиларски)