С наближаването на поредните предсрочни избори (2 април) се увеличават скандалите и обвиненията в задкулисие, което нищо чудно да подобри рекорда по гласуване с „Не подкрепям никого“ от миналия вот. Проблемът сега е отчитането на гласовете от машините и хартиените бюлетини. Подобни конфликти допълнително натоварват и без това уморения от празнословие и бездействие избирател и му “набиват” усещането за тежки фалшификации на изборите.
Така наречената “Хартиена коалиция” между ГЕРБ, ДПС и БСП победи, защото в понеделник (20 февруари) на заседание на Централната избирателна комисия (ЦИК) бе решено на предстоящите парламентарни избори резултатите от машинния и от хартиения вот да не се записват поотделно в протоколите на секционните комисии. Прието бе да се вписва само общия брой на резултатите, независимо дали е гласувано с бюлетина или с машина. Предложението, което дойде от номинацията на БСП – Емил Войнов, предизвика остри спорове и накара говорителя на ЦИК Цветозар Томов да напусне поста в знак на протест. В мотивите си той посочи, че въпросното предложение
създава риск за сигурността и честността на вота и
не осигурява възможност за сравняване на двата вида гласуване.
Според Томов така няма да могат да се установят и отстранят грешките при попълването на протоколите.
Меко казано, решението на ЦИК е странно, предвид фактът, че „Хартиената коалиция“ вече постигна своето – възстанови стария начин на гласуване, изсипвайки порой от внушения
как хората се страхували от машините и затова не гласували.
Де да ни бяха виновни машините, че на политическото лозе е настъпила трайна суша…
Тук идва и въпросът “Кой има интерес да няма възможност за контролно засичане между обобщените данни от устройствата и вписаното в протокола?”
Това решение предизвиква така познатото ни усещане, че пак искат да ни прецакат и това непременно ще се случи, дори целта на “упражнението” съвсем да не е била такава. По този начин предстоящите избори трябва да ни изглеждат предварително обречени, а вотът ни несъществен, защото
никой не може да победи няколко „чувала с бюлетини“,
внесени през прозореца.
Дори председателят на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов, който обикновено е контра на почти всяко предложение, този път коментира, че не е правилно да се обединяват протоколите от машинното и хартиено гласуване, защото така няма да се разбере колко човека са предпочели машините.
Според него е много важно
да се знае колко души са избрали машинното гласуване,
защото основният довод на застъпниците на хартиените бюлетини е бил, че хората искали да гласуват с хартия, а не с машина.
„Ако ние нямаме информация в изборния ден, това ще си остане просто една хипотеза и ще стане ясно, че цялата тази работа беше направена с една много простичка цел – за да може ГЕРБ, БСП и ДПС да си вдигнат резултата, по начина, по който го правят години наред – с фалшификация на вота“, посочи той.
Преди да бъде променен Изборния кодекс, в секциите с над 300 избиратели се гласуваше само с машини. Те принтираха разписка за всеки вот, а за официален резултат се смятаха не отделните разписки, а обобщените данни, които устройствата даваха в края на изборния ден. “Железата” отчитаха общия брой гласове и данните по партии и преференции, свеждайки възможността за човешка грешка до нула. Обозе почившото 48-о Народно събрание обаче
с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП върна смесеното гласуване – и с хартия, и с машина.
Сега опасенията са, че в изборните секции ще се и върне стария хаос. Ще се броят бюлетини на ръка, ще се отстраняват грешки в протоколите и като нищо може да се стигне до рязко и драматично увеличаване на невалидните гласове.
Друга темата са страховете, че в някои малки населени места, където комисиите са съставени изцяло от “наши хора”, протоколите могат да бъдат манипулирани.
Доста отчаян ход е да се разчита на изборна победа чрез налагане на обречени мерки. Дори да спечелят е очевидно, че нищо няма да се промени – нито за тях, нито за нас. Така някои ще си играят на политика, а ние на избори, докато „Не подкрепям никого” не спечели вота.
Източник: „Банекръ“