Има спекула при цените на хранителните продукти у нас. Заключението е на земеделският министър и идва седмица след като държавата започна проверка в магазините. До този момент са направени 200 проверки. Почти във всеки търговски обект са установени нарушения, посочват от Комисията за защита на потребителите.
Проверяващите са установили 90 вида нелоялни търговски практики, съобщи БНТ.
Проверките в търговските обекти се извършват от Комисията за защита на потребителите, Българска агенция по безопасност на храните и Националната агенция за приходите. Най-честите нарушения са: фиктивните промоции, недостатъчните количества при промоции, разминаване между цената на щанда и тази, която реално се плаща на касата, промоциите, от типа купуваш две – получаваш едно безплатно, а се оказва, че всъщност се заплащат и трите артикула, несъответствия при грамажа, не на последно място и продукти, които са обявени като био или еко или произведено в България, но всъщност не са органик или не са произведени у нас.
Явор Гечев, служебен министър на земеделието: „Няма точно определение на спекула, но мога да ви кажа разминавания всякакви – най-много се наблюдават при млечните продукти“.
Проверките на институциите показват, че във всеки втори проверен търговски обекти сa установени нарушения.
От комисията обясняват, че нелоялна търговска практика е всяка, която кара клиентите да купуват стоки, които не биха купили, ако знаеха реалната им стойност и качества . По-краткия срок на годност при хранителни продукти води и до друга тенденция.
Виолета Иванова, зам.-директор в Института за социални и синдикални изследвания, КНСБ: „Това, което се предлага на българския потребител нараства от фермата до търговския обект с 340% – то означава, че по веригата има спекула“.