Обратно в провинцията: Селските къщи поскъпнаха с 10 хил. евро за година – къде се търси най-много

Най-четени

Ангел Кунчев: При епидемията от коклюш мерките няма да са толкова строги

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време...

Коментар: Външно не е за аматьори

МвнР не биваше да се оставя в ръцете на счетоводител одитор, пък бил той и служебен премиер. Дипломацията е...

Директорът на ФБР: „ТикТок“ е проблем за националната сигурност на САЩ

Директорът на ФБР Кристофър Рей заяви, че социалното приложение "ТикТок" е проблем за националната сигурност на САЩ, предаде Франс...

Селските къщи поскъпнаха с около 10 хил. евро за година и средната им цена достигна 46 хил. евро, показват данни на компания за недвижими имоти. В периода преди Covid-19 сделки със селски имоти са се сключвали на цени между 20 хил. и 25 хил. евро, а оттогава насам цените са нараснали почти двойно.

 

 

Цените на селските къщи варират в широки граници в зависимост от локацията им – на какво разстояние са от голям град, има ли до тях хубав път, има ли наблизо магазин и аптека, както и какви са необходимите разходи за ремонт. Къщите в ценовия диапазон до 40 хил. евро се нуждаят от ремонт преди нанасяне, докато преди две години за същата сума можеше да се намери напълно готова къща, казват брокери на имоти. Готовите за обитаване къщи са на цени между 70 хил. и 100 хил. евро в зависимост от района. Но ако къщата има екстри като например басейн и е ново строителство, цената може да е и значително по-голяма. По-високи са и цените на къщите ново строителство около големите градове като София и Пловдив.

Купувачите с по-скромни бюджети се насочват към по-евтини къщи в Югоизточна и Северозападна България около градове като Монтана и Ловеч. Голямото търсене доведе до това, че нов собственик намират и къщи в ценовия диапазон от 5 хил. до 15 хил. евро, за които доскоро не можеше да бъде намерен купувач. Най-често те се нуждаят от съществен ремонт. Това обаче не е пречка за хора, които не бързат да се нанесат в тях веднага.

 

 

Българите са основните купувачи на селски къщи, но не липсват случаи на покупки на такива имоти и от чужденци – поляци, датчани, нидерландци, германци, съсредоточени основно в селата около Стара Загора и Велико Търново. В селата около София и Пловдив купувачите са основно българи.

Интересът към селските къщи нарасна заради пандемията, но тази тенденция продължава и досега. Селските имоти дават възможност на много хора, които работят от разстояние, да живеят по-близо до природата. Други пък искат просто да имат свое място, където да ходят през свободното си време. “Къщи, чиито цени, състояние и местоположение отговарят на очакванията на купувачите, се продават много бързо”, коментират брокери на имоти.

Сред най-популярните райони за покупка на селски имоти са селата около Велико Търново, Габрово, Дряново и Троян. Засилен интерес има и около селата край Пловдив, Пазарджик, Стара Загора и в районите близо до морето като Варна, Добрич и Балчик.

Купувачите на къщи в села на двайсетина километра от големи градове като София, Пловдив, Стара Загора и Велико Търново използват имота си за постоянно живеене и, ако не работят от разстояние, пътуват всеки ден до работа с кола. Заради големия интерес към села с бърз достъп до София и Пловдив в тези райони е започнало строителството на нови къщи.

 

 

Искат да се нанесат веднага

Поне 30 хил. евро за района на Велико Търново

Търсят площ от около 150 кв. м

В района на Велико Търново търсят къщи, в които могат да се нанесат веднага.

Цените на къщите в близките около Велико Търново села започват от 30 хил. евро и достигат до 100-120 хил. евро в зависимост от местоположението, конструкцията и удобствата, които предлагат на собствениците, коментират брокери на имоти. Цените в района са нараснали с около 30% от пандемията насам.

 

 

Най-търсени са къщите на два етажа с площ от около 150 кв. м. Купувачите искат предимно къщи с три спални и дневна. Основното им изискване е имотът да е възможно най-близо до града. Те имат изисквания и към конструкцията и размера на къщите, интересуват се от наличието на транспортни връзки с града, магазини и училища. Често обаче не всичките им искания може да бъдат изпълнени и се налага да правят компромис при избора на имот.

Най-често купувачите искат да придобият имот, който да използват веднага. Не искат да ангажират много време и средства със строителство на изцяло нова къща или големи ремонти, коментират брокери. Затова търсенето в селата около Велико Търново е предимно на готови къщи или такива, които се нуждаят само от освежителен ремонт.

Към покупка на селски имот в близките около Велико Търново села се ориентират жители на града, които търсят спокойствие на фона на силно развития туризъм в града. Тези хора искат имот, в който да живеят целогодишно, а не просто вила, която да ползват през лятото. Най-голям е интересът към имоти в радиус до 20 км от Велико Търново.

 

Източник: „ТРУД“

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Ангел Кунчев: При епидемията от коклюш мерките няма да са толкова строги

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време...

Коментар: Външно не е за аматьори

МвнР не биваше да се оставя в ръцете на счетоводител одитор, пък бил той и служебен премиер. Дипломацията е твърде важна работа, за да...

Директорът на ФБР: „ТикТок“ е проблем за националната сигурност на САЩ

Директорът на ФБР Кристофър Рей заяви, че социалното приложение "ТикТок" е проблем за националната сигурност на САЩ, предаде Франс прес. Рей направи това си изявление...

Ангел Кунчев: До края на седмицата ще предложа да се обяви епидемия от коклюш

До края на седмицата ще предложа на министъра на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева да обяви епидемия от коклюш, заяви пред журналисти...

Меглена Плугчиева подаде оставка като съветник на Главчев

Меглена Плугчиева изненадващо е подала оставка като съветник на служебния премиер Димитър Главчев, съобщава БНТ, а от Министерския съвет потвърдиха за БТА. Към момента...

Вижте още