И сме тръгнали за Шенген: Без редовно правителство, без реформи, с безхаберни институции и актуална корупция

Най-четени

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

„Смятам, че това действително е много несправедливо, унизително отношение към България, защото нашата държава от 2011 година е изпълнила всички критерии за членство в Шенген. Затова сега това отношение е доста неприемливо.“ Така евродепутатът Елена Йончева коментира отхвърлянето на българската кандидатура за Шенген пред Евронюз България.

 

„Очевидно че и Нидерландия, и Австрия използват тази тема за решаване на вътрешнополитически проблеми. Затова трябва да изземем от тези две държави всякакви аргументи, които те използват за неприемането на България в Шенген“, допълни тя.

Те са два аргумента. Първо, охрана на българските граници – те настояват за ефективна охрана. Но ние това можем да направим само съвместно с Европейския съюз. Защото не може България да поеме цялата отговорност по охрана на външната граница на ЕС. И то една граница, която е изключително натоварена.
Членството в Шенген ни дава и необходимите инструменти да можем да охраняваме тази граница по-ефективно, посочи Йончева.

„Днес в мониторниговата група един от въпросите, които поставихме пред министър Зарков, беше дали можем да очакваме по-добра охрана на българската граница – законопроекти, които да помогнат в тази посока“, сподели тя.

Той (правосъдният министър Крум Зарков – бел. ред) разказа за всички проектозакони, които в момента са внесени в Народното събрание. На първо четене минаха и два закона, свързани с битката срещу корупцията. Всичко това беше прието много добре в мониторинговата група към LIBE, включително и от представител на Европейската комисия.

 

Големият въпрос не е само бройката на законопроектите, а дали те действително ще могат да минат в скоро време през българския парламент и в какъв вид те ще бъдат гласувани, смята Йончева.

Липсата на правителство, неясната перспектива, каква политическа линия ще се следва, какви законопроекти ще бъдат гласувани – това е една от формалните причини да бъдем спряни от Шенген, посочи евродепутатът. Според нея това създава лошо впечатление в Брюксел – че на България не може да се разчита.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад Пит, като им е казвала...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа и стреля. Всички охранители реагират,...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Вижте още