Калоян Методиев, политолог: В България се осъществява „пълзящ военен преврат“

Най-четени

Loading

България е в тежка политическа криза. Тя се задълбочава с всеки изминал ден. Това е анализ, който се прави не само от занимаващите се с политика, но и е видим процес за мнозинството граждани, независимо от техния занаят и социален статус. Политическата криза се просмука в тъканта на държавата. И разрешаването й е първостепенният въпрос в страната.

 

 

В Германия, Италия и Австрия разбиха заговор за държавен преврат. В България от месеци се говори за пълзящ военен преврат. Интелектуалците надигнаха глас – Стефан Цанев, Тео Ушев, проф. Тодор Танев, проф. Огнян Минчев… и всеки ден нови и нови хора. Все повече стават гласовете, които предупреждават за овладяването на държавата, за чистките, за методичното разбиване на партийната система, за злоупотребите с власт, за антиевропейският път, по който се завлича страната. Служебният кабинет е неадекватен и самозабравил се. Парламентът е на командно дишане. В този контекст започват преговори за съставяне на правителство.

Най-голямата парламентарна формация ГЕРБ е първата получила мандат. Но оттук започва объркването. Къде се позиционира ГЕРБ? Какво иска за държавата?

Запазена марка на лидерът им е честата смяна на позиции, объркващите изказвания, неясните мисли. Тоест, на думи и декларации вече не може да се има доверие. Трябва да се гледат действията и стъпките. В настоящатата ситуация ГЕРБ се държат като основен говорител и съдружник на президентството.

Ето и няколко пресни примера:

# Подкрепиха незаконното невнасяне на бюджет от страна на служебния кабинет.

# Застанаха в ярка защита на президентството като се обявиха срещу предложението службите за сигурност да не са под контрола на президента, а на правителството и парламента каквато е демократичната и европейска практика. С което укрепват концентрацията на власт.

# Подкрепиха законопроекта за КПКОНПИ на служебния кабинет, който прави държавния глава недосегаем, а останалите мишени.

# Разбрали са се с президента част от служебните министри да са и част от редовно правителство, което ще предложат (Сачева, 6 декември). Тоест координират се и правят общи политически конструкти в нарушение на принципа на разделение на властите, които следва да се балансират и контролират взаимно.

# Ту му подкрепят ветото върху Изборния кодекс, ту не го подкрепят и т.н.

Съюзът е факт.

Дори да го представят като ситуационен, с цел да се унищожат няколко политически субекта, той ще има дълготрайни последици за страната. Този съюз е част от доразбиването на партийната система и парламентаризма. И понеже са най-големите, а все още живеем в някаква демокрация, те дължат на обществото отговори.

Ако са съюзници с Румен Радев, участват ли в пълзящия военен преврат, за който от месеци предупреждават десетки интелектуалци у нас? Чуват ли техните гласове?

Ако ще правят общо правителство с президента, преливащо от служебния кабинет към някакъв редовен, подкрепят ли политиката на служебната кохорта и антиевропейските й изстъпления?

Няма да ги питам дали искат смяна на държавното устройство, защото ще кажат: „Нееее“. Действията им обаче тласкат страната в тази посока. Поне по чуждия сценарий. Думите, че са най-големите опоненти през годините на Радев пък са унижение към интелигентността на публиката.

Не с думи и политически театри, а с дела трябва да докажат, че не са част от най-злокобния план в новата ни история. С действията си обаче тласкат страната към нови избори и задълбочаване на политическата криза. Сметката, че ще излязат от нея по-силни, доминантни и единствени е добра само за тях и добра на теория. На практика, обаче, всеки, който се опитва да продуцира криза, за да я управлява, трябва да е по-умен от съдбата и историческия процес.

Калоян Методиев

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Уволненият руски министър на транспорта се застреля

Уволненият днес руски министър на транспорта Роман Старовойт се е застрелял в Одинцово, съобщиха "Известия", РЕН-тв и Телеграм каналът...

Вижте още