Вчера (21 ноември) стана ясно, че „Лукойл Нефтохим България“ прехвърля цялата си икономическа дейност в България от 1 януари 2023 г. и съответно ще плаща данъците върху печалбата си в страната. Това обяви вицепремиерът по икономическите политики Христо Алексиев след постигнато решение между служебния кабинет и ръководството на компанията. Илшат Шарафутдинов – председател на УС на „Лукойл Нефтохим Бургас“ – потвърди договорката на брифинг в Министерски съвет.
Разчетите показват – предвид суровия петрол „Брент“ и „Уралс“ – че след прилагане на регламента за изземване на свръхпечалбите, може да разчитаме на приходи от 100 млн. лв. от „Лукойл“ в хазната тази година, обяви Алексиев.
Малко по-късно през деня (21 ноември) шефовете на „Лукойл Нефтохим Бургас“ заявиха, че едно от условията да генерират очаквани 100 млн. лв. данъци в българската хазна, е да няма забрана за износа на продуктите, резултат от преработка на руски нефт.
Припомняме, че Европейският съюз въведе забрана за вноса на руски петрол след началото на войната в Украйна. Поради географско разположение на страната ни България получи дерогация (изключение) от петролното ембарго срещу Русия до 2024 г.
В края на октомври от ЕК уточниха изрично, България е с изключение от санкциите срещу руския петрол, за да се снабдява, а не да препродава. В позицията там обаче не бе уточнено дали става въпрос и за преработен петролен продукт.
„Целта на дерогацията е България да се снабдява с петрол поради специфичната ѝ ситуация, а не да го продава на други държави членки или на трети страни, включително ако е преработен”, пише в отговора на говорител на Комисията.
От ЕК изясняват относно забраната за препродажбата, че властите в държавите членки трябва да се уверят, че не купуват петролни продукти, произведени от руски нефт в тези държави, които са получили изключение от ембаргото.
Според служебното правителство износът на горива, получени от преработен руски нефт, не е нарушение на условията на дерогацията. То твърди, че е забранен само износът на суров петрол и петролни продукти, внесени от Русия в България, а не на горива, произведени в рафинерията в България от руски нефт. Кабинетът твърди, че е говорил с Европейската комисия по въпроса.
Бившите управляващи са на друго мнение – отмяната на забраната за износ на руски петрол от „Лукойл“ нарушава условията на дерогацията, договорена от ПП с Европейската комисия. Това се казва в позиция на „Продължаваме промяната“, която идва ден след обявеното решение на „Лукойл Нефтохим“ да прехвърли цялата си икономическа дейност в България от 1 януари 2023 г.
Източник: Actualno.com