Аржентина ще спечели своята трета световна титла по футбол на предстоящия след по-малко от два месеца Мондиал `22 в Катар (20 ноември – 18 декември). Прогнозата е плод на математически модел с доказана 100% успеваемост при предишните два случая, в които е прилаган.
Формулата е създадена от Йоахим Клемент – 47-годишен германски анализатор, работещ като брокер в независимата лондонска банка „Либерум Кепитъл“. Благодарение на изчисленията си той правилно предвижда шампионските титли на Германия през 2014 г. и на Франция през 2018 г.
Моделът, който той е създал, включва най-разнообразни величини. Сред променливите освен чисто спортни елементи – като моментната форма на отборите и мястото им в ранглистата на ФИФА, фигурират социално-икономически фактори като БВП, брой на населението и дори климатът и средногодишните температури в съответната страна.
Според брокера това представлява около 45% от вероятността за успешна прогноза. Останалите 55% той отдава на фактора „шанс“.
„Работя в сферата на финансовите услуги повече от 20 години и ако съм усъвършенствал нещо, то е как да намирам оправдания за грешни прогнози. Ако съм прав, това е умение, ако не съм, е по нечия чужда вина“, шегува се Клемент.
Той предрича, че на 1/2-финалите на световното първенство тази година „гаучосите“ ще елиминират Испания, а във финала ще победят Англия. Това, разбира се, възкреси спомените за отколешното съперничество между двете футболни нации, кулминацията в което беше Божията ръка на Диего Марадона в 1/4-финала на Мондиал `86 в Мексико – шампионата, донесъл втората и последна засега титла на аржентинците.
Клемент отчита, че турнирът в Катар ще бъде различен от всички предишни първенства на планетата, тъй като ще се проведе по средата на традиционния футболен сезон, а не след края му.
„За разлика от предишните световни първенства, играчи като Роберт Левандовски, например, е по-вероятно да бъдат здрави и на върха на своята форма. Те ще са изиграли по-малко мачове във вътрешните шампионати и Шампионската лига и ще са по-малко изтощени“, посочва финансовият стратег.
Друга съществена разлика според него ще бъде малкото време за съвместни тренировки на националните отбори. Което в математическите сметки на Клемент представлява пречка за съставите на Испания и Германия.
Финансистът от „Либерум Кепитъл“ не е единственият представител на банковата индустрия, който прилага математически модели, за да предвижда развръзката на футболни турнири. „Голдман Сакс“ пробва оракулските си способности преди Евро 2020, като след анализ на над 6000 мача първоначално предрече титла за Белгия, а после заложи на Англия (чийто тим в крайна сметка загуби финала срещу Италия).
Австралийският холдинг „Маккуари Груп“ позна триумфа на Германия на Мондиал `14, но после заложи на Испания за Мондиал `18. Японската банкова компания „Номура“ влезе в играта с правилна прогноза за Франция през 2018 г., но все още не е съобщила фаворита си за 2022 г.
Стопроцентовият Йоахим Клемент обяснява своята успеваемост и със страстта към играта, която носи у себе си. И я характеризира с присъщото си чувство за хумор:
„Работата ти, сватбата, раждането на децата ти… Нищо от това няма значение, когато става въпрос да изчислиш коя произволна група от двайсет и няколко милионери е най-успешна в ритането на детска играчка по ливада.“
Източник: „СЕГА“