Хотелиери и ресторантьори ще борят кризата в сектора с вносна работна ръка от Сенегал и Гвинея

Най-четени

Loading

Българска хотелиерска и ресторантьорска организация (БХРА) търси политическо лоби за улесняване на процедурите за наемането на чужденци от страни извън ЕС. Туристическият бранш се е насочил към внос на работна ръка от Африканския континент.

 

„Водим разговори с различни партии, които най-вероятно ще влязат в новия парламент, за да се направят контакти с ЕК за улесняване на процедурите за т.нар. „трети свят“, защото там са кадрите. В Европа кадри няма, но има в Гвинея, Сенегал, Египет“, обясни Веселин Налбантов, заместник-председател на БХРА, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria

 

В момента е почти невъзможно работници от страни извън ЕС да бъдат наети. “ За да пристигнат кадри от Африка, трябва да чакаш четири месеца, а сезонът е три месеца. Трябва да ги назначим, след това да ги освободим и да търсим нови. Това е трудна и тромава задача и бъдещите депутати трябва незабавно да потърсят помощ от ЕС“, посочва Налбантов, който има хотели в „Слънчев бряг“.

 

Той смята, че разрешаването на този проблем ще помогне и много мигранти да си намерят работа. Според него работници за туристическия сектор може да се търсят и в Азия, например Киргизстан.

„Дори и работниците от Турция срещат огромни трудности да започнат работа в България“, посочи Налбантов. Той намекна, че корумпирани чиновници искат по 1000 евро за разрешително за работа на чужденец и дори били сезирани компетентните органи.

 

Компенсациите за ток и природен газ от държавата да продължат още поне година, както и да се улесни изграждането на фотоволтаични системи в хотелите, настояват пред партиите още от БХРА.

„Високите цени на ток, вода и газ изядоха печалбите на туристическия бранш това лято. На фона на скъпата електроенергия редица бюрократични спънки ни пречат да присъединим фотоволтаици, дори когато като хотелиери инвестираме в такива, и да продаваме ток, за да покрием част от разходите си“, посочва пред Travel News Георги Щерев, председател на БХРА.

Хотелиерите по морето, казват че през септемиври и ноември, когато  броят на гостите спада, на практика работят под себестойност заради скъпата енергия и вода.

По зимните курорти са още по-обезпокоени, ако компенсациите не бъдат продължени и след септември. „Част от зимните хотели няма да отворят заради скъпият ток и газ, казва Маргарит Цонев, представител на БХРА в Боровец. И дава пример със своя хотел, в който вместо да приемат гости през тази зима, ще правят ремонт на базата, включително ще монтират термопомпи. Колегите му, които са теглили кредити обаче не може да си позволят да затворят.

 

„Не разбирам защо в тази тежка криза не се позволи на хотелиерите и други индустрии да ползват безакцизен газьол за отопление. Подобна възможност съществуваше, но бе спряна заради злоупотреби, които по никакъв начин не са свързани с туристическия сектор и ползването на това гориво по предназначение“, коментира Мариян Беляков, изпълнителен директор на „Пампорово“ АД.

Туристическият сектор настоява пред новите кандидати за Народното събрание да удължат действието на антикризисната мярка 9% ДДС за заведения, туристически, спортни и други услуги и през следващите 2 години.

 

Източник: „СЕГА“

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още