„Някои неща са направени, други предстоят, за да не е тази зима без ток за домакинства и бизнеси. Дадоха се някои субсидии на определена група бизнеси, което като цяло е положителна мярка. Не е направено, а е важно – да няма домакинства и бизнеси без ток през следващите месеци. А това е реална опасност – виждаме го в другите държави, заради повишаване на цените на тока“, каза Дянков.
На въпрос колко е реална опасността да има градове или домакинства без електроенергия, той заяви: „Дано не се случи, но според мен заплахата е реална. През същата седмица миналата година цената на електроенергията е била 170 евро на мегаватчас, сега е близо три и половина пъти повече. По това време миналата година нямаше война, не се вдигаха лихвите по заемите в САЩ и Европа. Притеснителното е, ако се гледат пазарите напред – те показват цени над 1000 евро“.
„Ако това стане дори в някаква част на България, нашата система не е готова. Има около 50 търговци у нас, някои от тях няма да могат да издържат, което значи, че ще излязат от пазара на електроенергия, а техните клиенти няма да имат ток“, изказа тезата си Дянков.
Според него ще има домакинства, които реално могат да останат без ток, като говорим за „значително голяма бройка“. „Имаме 3 големи ЕРП-та, освен тях и още около 45 търговци. Всеки от тях е значим. Ако не могат да си набавят оборотни средства, ще има криза. В Полша и Германия се дават държавни гаранции за такива дружества, в Чехия и Словакия също обявиха такава мярка. Според мен и в България трябва да се направи. Става въпрос за между 2 и 3 милиарда лева“, допълни той.