Позамислих се върху определянето на цените на електроенергията, водата и газа. Всъщност, едно дружество предлага да му бъдат одобрени цените на електричеството, водата или газа. Държавата от своя страна трябва да каже, дали е съгласна с тези цени.
Това коментира във „Фейсбук“ Мажд Алгафари.
Нашите чиновници определят някаква цена, съгласно някакъв закон, която да защити интересите на дружеството, защото видите ли, това дружество е подало някакви разчети и, ако не бъдат одобрени цените има вероятност то да фалира или да не може да си покрива разходите. Демек, държавата защитава интересите на дружеството под прикритието, че всъщност защитава интересите на потребителите. Да, ама не.
Да вземем за пример цената на газа. Само от началото на годината цената му се е покачила с над 100%. Ако държавата не бе одобрила исканите от дружеството цени, то то няма да може да посрещне разходите и да се справи с осигуряването на газ на държавата, бизнеса и обикновения потребител. Разбира се, нямам нищо против, държавата да се грижи за това дружество, защото то е част от нашата икономика. То трябва да има възможността да иска промяна в цената, защото му се увеличават разходите за съществуването му.
Но грижата на държавата спира до тук. Крайният потребител е част от държавата и нейното съществуване.
Та, според мен, ние живеем в някакъв измислен и несправедлив свят, където дружествата са по-важни за държавата, отколкото хората – тях кучета ги яли. А, трябва да има баланс. Едва ли ще доживеем такава справедливост.