Да изгониш 70 руски дипломати и служители на посолството накуп е не само смел ход, но иска и кураж да го направиш. А такава акция по отношение на Русия у нас не си е позволявал никой.
Но на какво ставаме свидетели.
По време на управлението си премиерът Кирил Петков получи не един и два удара от руската посланичка Елеонора Митрофанова. Отношенията бяха на ръба на добрия тон, а военната агресия на Русия в Украйна, която Москва нарича „военна операция“, а целият свят война, само допълнително натягаха обстановката.
Но какво произтича от този ход на премиера в оставка Кирил Петков.
Изгонването на 70 служители, свързани с руското посолство, е красноречив акт, че страната не се ползва с нашето доверие. Това определено е удар върху руските хибридчици в България. А че такива има, спор няма. Този ход на премиера в оставка със сигурност ще даде отражение върху отношенията между двете страни за десетилетия напред.
В свое интервю пред Факти Илиян Василев – наш посланик в Русия 2000-2006 г., каза, че гоненето на толкова хора, които имат и агентурна мрежа от около 300-400 човека, е сериозен удар предвид задаващите се избори. Респективно, върху влиянието върху вота.
И в цялата тази картина, в този момент, в който се случва всичко това, има една дума, която играе основна роля – премиер в ОСТАВКА.
И така възниква ситуацията: Бутни Кирил, за да падне Москва…
И по точно – ако не беше в оставка, дали премиерът щеше да предприеме този ход.
Повод за това ни дава информацията след закритото заседание на парламента снощи. След него стана ясно, че да бъдат изгонени 70 души – посланици, технически и административен апарат в руското посолството, е било решено още на 9 юни. Това е седмица преди Слави Трифонов да развали коалицията.
Защо решението се обявява сега?
На премиера Петков, реално, сега му е по-удобно. Може да си казва: „Правя го и си тръгвам.“
И е така – най-вероятно си тръгва и отиваме на избори. Президентът утре ще връчи мандата на „Продължаваме промяната“. Ще видим какво ще стане.
Но основната теза на партиите в парламента е да се отива на избори. Така че Петков, реално, няма какво да губи.
Защо не го направи още на 9 юни?
Тогава кабинетът работеше и нещата си вървяха. Сега, когато кабинетът е в оставка, ръцете са доста по-развързани. Дали това е държавническо – едва ли. Дали е добър политически ход – пак е трудно да се каже.
Но знакът към Митрофанова е ясен – България сега не е това, което бе България при други премиери. България е член на ЕС и НАТО, а Митрофанова е пратена в европейска столица, а не някаква друга.
Автор: Калин Каменов
Източник: fakti.bg