С инвазията си в Украйна Русия не само се изолира, но и направи Европа по-единна. Виждаме, че всички членки на ЕС действат заедно и вече няма държави с много независими политики. Това коментира Николай Кръстев, журналист и международен наблюдател на процесите на Балканите и в постсъветското пространство, в ефира на предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки по Bloomberg TV Bulgaria.
„Европа вече гледа на света през общ интерес, който гарантира и икономическата и сигурност. Обединението днес се пълни с много съдържание, всички обединени действат против общ враг. Дори трайно неутрални страни като Финландия, която поддържаше дипломатически контакти с Русия, вече дава сериозна заявка за НАТО“, отбелязва той.
По думите му, Путин вече е сам в Русия и на честването на 9 май в Москва вчера „никой от старите ветерани не го гледаше в очите“. За няколко поколение напред Русия ще трябва да обяснява кое я накара да действа по начина, както Хитлер действаше срещу СССР.
Журналистът подчерта, че вече има и по-стабилна координация между Вашингтон и Брюксел, за разлика от времето на предишната администрация на Тръмп. „Вашингтон се завърна в играта, от 6-7 месеца има голяма синхронизация с ЕС, особено по въпросите на Балканите и сега за Русия“, каза той.
Според него Балканите и Кавказ са следващите горещи точки. „Европа преоценява своята политика и преосмисля евроинтеграцията на постсъветското пространство“, смята той.
„Интеграцията на страни от Балканите и Кавказ няма да стане толкова бързо въпреки силните крачки, които се извървяват в момента, но перспективата за членство в ЕС е знак за Москва да не предприема действия срещу тези райони. Европейският съюз е основан на свободната воля и Русия не може да предявява стратегическия си претенции като например отказването на цяла Източна Европа от НАТО, без да се съобрази с желанията на самите държави“, добъви гостът.
Според Кръстев Русия днес е безкрайно самотна, изкопала е голяма яма около себе си и дори Китай не желае докрай да работи с тях.
„Китай засега изчаква и има своя специфична политика спрямо Русия. Въпреки това видяхме, че той отказа да предостави юана като резервна валута. Не можем да смятаме, че Китай и Русия вървят заедно, те просто имат някои общи интереси, но не са толкова свързани“.