България ще трябва тепърва да изгради доверие у европейските си партньори, за да влезе в Шенгенското пространство. Това заяви премиерът Кирил Петков след среща с премиера на Нидерландия Марк Рюте. „С нидерландския премиер Марк Рюте говорихме за Шенген. Проблемът е, че през годините за доста от нещата, които сме обещавали, сме ги лъгали и няма довери. Сега трябва да изградим доверието отново. Те подават ръка, но всички знаем приказката за лъжливото овчарче“, каза премиерът в Брюксел, където е на среща с лидерите на Европейския съюз и партньорите от НАТО.
По думите му страната ни номинално е изпълнила изискванията, за да бъде приета в Шенгенското пространство, но не и ефективно – трябва реално да се спре контрабандата и да се подобри контролът по границата ни. „Новото българско правителство ще покаже, че прави това, което обещава. Да гарантираме, че не само като закони, но и като истинско изпълнение го постигаме. Обещах, че ще започнем сериозен диалог в сфери, които те виждат като потенциални дефицити да се опитаме да работим по тях веднага“, подчерта министър-председателят.
Освен с нидерландския премиер Марк Рюте българският министър-председател е говорил с германския канцлер Олаф Шолц, а акцентът е бил „български магистрали и германски инженери“, защото е всеизвестен германския опит в пътното строителство. ЖП транспортът и влаковите линии пък са били тема на разговор президента Еманюел Макрон, а целта е да се ползва френската експертиза в тази област. Скоро ще има съвместни заседания на българското, германското и френското правителство, съобщи Петков.
Премиерът е провел разговор и с президента на Египет, който е проявил интерес към българското производство в сферата на отбранителната индустрия. Двамата са обсъдили възможността България да продава от производството си на Египет без посредници. От своя страна египетският президент е заявил, че страната ни може да закупи от Египет втечнен газ. Предстои България да покани правителствена делегация от Кайро, която да се запознае на място с продукцията в сферата на отбранителната индустрия.
Българският премиер е обсъдил с президента на Руанда Пол Кагаме борбата с корупцията. Африканската държава е отбелязала значителен успех в тази сфера и в момента се намира на по-предни места в класациите от България, изтъкна министър-председателят. Кагаме го е поздравил за проявената воля за борба с корупцията и го е посъветвал да се насочи към големите корупционни босове.
Източник: „Банкеръ“