Различен прочит: България не е бедна държава, тя е безобразно крадена

Най-четени

Loading

Опозицията играе на тънката струна със страховете на хората. Това коментира зам.-председателят на Комисията по бюджет и финанси в парламента Венко Сабрутев във връзка с предупрежденията относно финансовата рамка на страната.

„Бюджетът включва в себе си и планира 5,8% от БВП за капиталови инвестиции. Трябва да си отговорим каква България искаме – на растежа, на високите скорости и доходи или такава, каквато е сега – тъпчеща на едно място”, добави той пред Нова телевизия.

 

За да се развива страната Сабрутев посочи, че са необходими инвестиции. Призова да се погледнат развитите икономики и техните практики. „Дефицитите, които те са заложили, са повече от 5,5%. В САЩ залагат над 7% дефицит. Истината е, че без инвестиции нищо не може да се промени”, каза още зам.-председателят на финансовата комисия.

 

България не е бедна държава, тя е безобразно крадена, смята Сабрутев и уточни: „Всички социални разходи, които са планирани в бюджета за 2022 г. , се покриват от приходната част. Ние не планираме да вземаме заеми, за да правим социални разходи. Планираме дефицитът да бъде инвестиран в капиталови разходи. Да може да изградим необходимата инфраструктура на страната и да инвестираме в хора, в здравеопазване и образование”, категоричен е той.

 

Сабрутев обясни, че актуализацията на бюджета е нещо важно. „Опозицията постоянно заявява, че това е нещо лошо. Ако беше такова, Франция нямаше да го прави три пъти на година. Ако беше лошо, бизнесът нямаше да го прави на всяко тримесечие. Няма нищо по-нормално от това в средата на годината да се огледа икономиката”, допълни зам.-председателят на финансовата комисия.

 

По думите му прогнозната инфлация в Бюджет 2022 е абсолютно коректно калкулирана. „Инфлацията в България е внос и идва от два основни фактора. Първият е липсата на монетарна политика от страна на нашата държава – ние сме с валутен борд. Другото нещо са високите цени на енергоносителите”, обясни той.

 

Сабрутев обяви, че в бюджета за 2022 г. са предвидени над 931 млн. лева допълнително за небитовите потребители, за да се намали ударът от високите цени на тока и така да не се позволи инфлацията да расте.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Доц. Буруджиева: За съжаление, този вот не показа нито алтернативи, нито гаранция, че опозицията има алтернатива

На трети пореден неуспешен вот на недоверие срещу правителството на премиера Росен Желязков станахме свидетели преди броени дни. Този...

Вижте още