„Тъмната държава“ продължава да съществува, има риск от саботаж от криминализирания политически елит

Най-четени

Ангел Кунчев: При епидемията от коклюш мерките няма да са толкова строги

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време...

Коментар: Външно не е за аматьори

МвнР не биваше да се оставя в ръцете на счетоводител одитор, пък бил той и служебен премиер. Дипломацията е...

Директорът на ФБР: „ТикТок“ е проблем за националната сигурност на САЩ

Директорът на ФБР Кристофър Рей заяви, че социалното приложение "ТикТок" е проблем за националната сигурност на САЩ, предаде Франс...

Председателят на борда на Европейския институт за ефективност на сградите и политически съветник на Европейската климатична фондация Юлиан Попов коментира изминалата година в политически, икономически и социален план пред изданието „Дневник“.

 

Какви са надеждите ви и какви опасенията за 2022 г.?

– Умерен оптимист съм за 2022 г. Мисля, че светът ще се възстанови икономически, а уроците и мобилизацията около ковид ще ни тласнат напред. Разбира се, тревожи ме напрежението с Русия. Русия е тежко неразбрана, но също и обладана от маниакални идеи за възвръщане на загубено величие страна.

 

 

Кое е неизбежното в политическата среда, което ще се случи?

– У нас ще видим отърсване от примитивизма на Бойко-Борисовата ера. Надявам се ГЕРБ също да намери сила и самочувствие да отхвърли лидера си. Ако не го направи, ще се стопи. Парламентаризмът поне отчасти ще се възстанови.

 

Ще усетим ли промяна по отношение на бюрокрацията, корупцията, условията за правене на бизнес, данъците, градската среда, транспорта, здравеопазването?

 

– Да, донякъде. Ние всичко правим донякъде. Сякаш ни е страх да докараме нещата докрай. Имаме непоносимост към радикалните решения. Затова ще видим подобрение в администрацията и политическия живот, но това подобрение ще срещне тежка съпротива, просто защото подобрението е промяна.

 

Ще бъде ли стабилно новото управление?

– По-скоро да. Поне в първата половина на мандата си правителството има една обща цел – отърсване от ГЕРБ. Това е сплотяващ интерес, защото освобождава пространство за всички нови партии. В същото време БСП е в парализа и няма много ходове.

 

След местните избори вероятно партиите ще се мобилизират и ще разпалят битката си една срещу друга. Не бива да забравяме, че тъмната държава продължава да съществува и ще направи всичко възможно да предизвика хаос.

 

Трите най-сериозни риска пред коалиционната формула и правителство за 2022 г. ?

– Саботаж от криминализираната държава. Тя е още тук и е силна. Вторият риск е липсата на административен капацитет за промяна. Третият е съпротивата на обществото.

Надявам се правителството да се справи и с трите, но трябва да е постоянно нащрек.

 

Какво очаквате от заявилите се като опозиция ГЕРБ и ДПС?

– Нищо необичайно. ДПС ще отстоява гарантираната си позиция и ще се опита да внесе смут и разкол в павителството, ако му се отдаде добра възможност. ГЕРБ ще се опита да задържи своята позиция на основна партия, но скоро ще започне да се свива, ако не реши вътрешно да се промени. Двете партии ще се опитват да блокират правителството, но няма да им е лесно, защото интересите им са различни. ГЕРБ се опитва да оцелее, докато пред ДПС не стои заплаха от заличаване.

 

Ще има ли промяна в доминацията изпълнителната власт да е водеща/по-силна/активна от законодателната?

– Да. Самата коалиционна формула предполага известно възстановяване на баланса. Освен това парламентът сега е много разнопосочен и е много по-вероятно вътре да възникнат остри противоречия. Това е добре и ще помогне на парламента да присъства по-силно в политическия живот.

 

Какъв президент ще видим през първата година на втория му мандат?

– По-уверен и по-спокоен. Не мисля, че президентът ще се опита да съставя своя партия. Ще се опитва да влияе върху решенията на изпълнителната власт, но това е нормално. Президентската институция у нас все още търси своята роля, която продължава да не е съвсем ясна.

 

Кога ще са следващите парламентарни избори според вас?

– Най-вероятно след четири години. Възможно е също местните избори да предизвикат сътресение, което да доведе до нови избори.

 

Идва ли краят на пандемията от коронавирус?

– Да, краят се вижда. Но това не е край като в киното. Екранът няма внезапно да изгасне и лампите в салона няма да светнат. Краят на пандемията е по-скоро комбинация от периодична ваксинация, отслабване на вируса, лечение и ново поведение и начин на работа и общуване. Животът ни се промени, но животът ни така или иначе се променя постоянно.

Източник: „Дневник“

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Ангел Кунчев: При епидемията от коклюш мерките няма да са толкова строги

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време...

Коментар: Външно не е за аматьори

МвнР не биваше да се оставя в ръцете на счетоводител одитор, пък бил той и служебен премиер. Дипломацията е твърде важна работа, за да...

Директорът на ФБР: „ТикТок“ е проблем за националната сигурност на САЩ

Директорът на ФБР Кристофър Рей заяви, че социалното приложение "ТикТок" е проблем за националната сигурност на САЩ, предаде Франс прес. Рей направи това си изявление...

Ангел Кунчев: До края на седмицата ще предложа да се обяви епидемия от коклюш

До края на седмицата ще предложа на министъра на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева да обяви епидемия от коклюш, заяви пред журналисти...

Меглена Плугчиева подаде оставка като съветник на Главчев

Меглена Плугчиева изненадващо е подала оставка като съветник на служебния премиер Димитър Главчев, съобщава БНТ, а от Министерския съвет потвърдиха за БТА. Към момента...

Вижте още