Разправия в „Троянския кон“: Кой пръв да изскочи навън

Най-четени

Loading

Фразата „да изчегърташ“ стана особено популярна. Пък и донякъде приятна. Майсторски глагол – кой не е изчегъртвал нещо, и после доволен да разглежда почистения резултат, след като с много труд е отлепил каквото трябва от където трябва. Може дори да развиеш обсесивно разстройство – проблемът с чегъртането е, че накрая винаги остава нещо много малко, което трябва да доизчегърташ.

 

 

И ето така минават осем години.  Голямото изчегъртване обаче за беда се отложи. Или по-точно казано – остана в ръцете на този сложен хибрид между власт и опозиция, в който се превърна служебното правителство. Изглежда дори малко нечестно. Протестните формации – макар че и тази фраза е добре да спре, тъй като протестът принадлежи на друга организация, тази на социалните мрежи – отложиха чегъртането на ГЕРБ, защото изскочи нещо по-приятно за чегъртане: собствените им отношения.

 

 

И тези отношения вече изглеждат заплашително несъвместими; получил си лего само от остри елементи, но е доставено без никакви снаждащи. Оттам и неприятният парадокс, че всяка от тези партии бе избрана, защото успя да убеди изберателите, че мутрите ще са вън, обаче мутрите вече половин година откакто са вътре, тъй като е трудно да се разберат кой точно да ги изгони.

 

 

Може да си го представим като разправия във вътрешността на Троянския кон – спор кой пръв да изскочи навън и да свърши работата. В някои от случаите това бе уместно. Никой например не успя да си представи как Николай Василев чегърта статуквото с 9 % ДДС, а после въображението замря от предствата как Петър Илиев е пуснат на предна линия, при положение, че едно от правилата на гръцкия епос е все пак да оставиш и малко самочувствие за боговете. Неуместното в тези спорове обаче крайния резултат: ново затишие, нови избори, и толкова, сякаш не е ясно, че суверенът не избира толкова настойчиво между партиите на протеста, колкото настоява за нов политически ред.

 

 

Накрая онзи, който наистина върши някаква работа – Кирил Петков – се оказа атакуван от „Има такъв народ“, така сякаш той не прави тъкмо онова, което има такъвият народ очаква. В самата партия обаче ситуацията е друга – на тука има, тука няма такъв народ. Махалото на суверена.  Вече предположихме какво е основното настроение в партията на Трифонов – опозиция докрай, не толкова заради друго, а понеже това е много по-приятна роля за тях. В същото време обаче всички очакваха повече. Не е необходимо да се доказваш отново като опозиционер, когато така или иначе си го правил тридесет години.

 

Какъв по-голям опозиционен трофей е нужен на Слави и компания? Виденов, Костов, Борисов, Сакскобургготски, Симеонов; системата ни убива, референдума, победата над ГЕРБ – какво повече? „Има такъв народ“ обаче се появи в изключително критични времена, в които трябваше да надскочи себе си и да се опита да излезе от собствения си комфорт. Този комфорт обаче засега остава привилегия, от която няма отказване. Никой не иска да го изчегърта.

 

 

Автор: Райко Байчев

 

ИЗТОЧНИК: Actualno.com

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

ДБ скочи срещу ПП: Алчността и некадърността на „Промяната“ разрушават коалицията

Коалицията между "Демократична България“ и „Продължаваме промяната“, която бе представяна като обединение на реформаторските сили, вече е в руини....

Вижте още