Сушата накара водопада Виктория да замлъкне

Най-четени

Депутатите гласуваха единодушно за по-високи заплати на военните

Единодушно, със 195 гласа, парламентът прие на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Законопроектът е...

Атанас Запрянов: Ударът на Израел по Иран не застрашава страната ни

"Ограничен удар от страна на Израел върху една конкретна цел - военновъздушна база северозападно от иранския град Исфахан. Знаем,...

Депутатите гласуваха да са във ваканция преди изборите

Народното събрание няма да работи по време на предизборната кампания, решиха след двучасови спорове в пленарната зала депутатите от...

При пълен обем водопадът Виктория лесно се квалифицира като едно от природните чудеса на света. Разпростирайки се на 1,7 км в най-широката си точка и с височина над 100 м, местните жители наричат най-големия водопад в Африка „димът, който гърми“.

Тази невероятна особеност се формира, когато река Замбези потъва в пропаст, наречена Първата клисура. Пропастта е издълбана от действието на вода върху вулканичната скала, която съставлява пейзажа в този регион на Южна Африка.

През 2019 г. обаче водопадът Виктория замлъкна, констатира Би Би Си..

При суша, описана като най-лошата от един век, потокът от Замбези беше сведен до нещо като поточе и водопадът пресъхна.

Като една от най-големите туристически атракции в региона, водопадът Виктория е ценен източник на доходи за Зимбабве и Замбия. С разпространението на новините за липсата на вода местните търговци забелязаха видим спад в броя на туристите.

Освен че нанесе удар върху икономиките на страните, това засегна и доставките на електроенергия, които зависят от водноелектрическото производство.

Освен това региона агенциите съобщават за увеличаване на нуждата от хранителна помощ, тъй като посевите не успяват да се преборят със сушата.

Едно екстремно метеорологично събитие не може да се разглежда изолирано в рамките на изменението на климата.

Но регионът регистрира поредица от екстремни засушавания, които отразяват това, което според прогнозиращите модели на климата ще настъпи в резултат на увеличаване на парниковите газове в световната атмосфера в резултат на човешка дейност.

Президентът на Замбия Едгар Лунгу, който говори по това време, го нарече „ярко напомняне за това какво изменение на климата прави за нашата околна среда“.

Наблюдателите на метеорологичните модели в басейна на Замбези вярват, че променящият се климат води до забавяне на сезона на мусоните, концентрирайки дъждовете в по-големи и по-интензивни събития.

Това затруднява съхранението на водата в региона и прави въздействието на продължителния сух сезон по-вредно за хората и околната среда.

Докладът на ООН за климата в Африка през 2019 г. обрисува тревожна картина за континент, който може да види, че населението му се удвоява през следващия век.

По време на представянето на доклада през октомври 2020 г. генералният секретар на Световната метеорологична организация Петери Таалас отбеляза: „Изменението на климата оказва нарастващо въздействие върху африканския континент, удряйки най-силно уязвимите и допринася за несигурността на храните, преместването на населението и стреса върху водата ресурси.

„През последните месеци видяхме опустошителни наводнения, нашествие на пустинни скакалци и сега се сблъскваме със задаващия се призрак на суша заради събитие в Ла Ниня.“

Докладът добавя, че 2019 г. е била сред трите най-топли години за континента.

Той предупреждава, че се очаква тенденцията на затопляне да продължи.

Тревожният факт, пред който са изправени политиците и гражданското общество, е, че континентът ще бъде най-силно засегнат от изменението на климата, но способността на континента да се адаптира към реалностите на затоплящия се свят е ниска.

Областите на безпокойство включват водоснабдяване, здравеопазване, продоволствена сигурност, суши и наводнения, биологично разнообразие. Това е списък с опасения, който продължава да нараства.

Африка е на първа линия в битката срещу опасните климатични промени.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Депутатите гласуваха единодушно за по-високи заплати на военните

Единодушно, със 195 гласа, парламентът прие на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Законопроектът е...

Атанас Запрянов: Ударът на Израел по Иран не застрашава страната ни

"Ограничен удар от страна на Израел върху една конкретна цел - военновъздушна база северозападно от иранския град Исфахан. Знаем, че има удари и върху...

Депутатите гласуваха да са във ваканция преди изборите

Народното събрание няма да работи по време на предизборната кампания, решиха след двучасови спорове в пленарната зала депутатите от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Няма да...

Пламен Киров: Свалянето на служебно правителство не е невъзможно

Свалянето на служебно правителство не е невъзможно, въпреки че не би трябвало да се случва, коментира преподавателят по Конституционно право и бивш конституционен съдия...

Внимание! Опасната борова процесионка атакува

За много сигнали за нашествие на опасни гъсеници у нас информира Нова тв. Насекомото борова процесионка предизвиква тежки алергични реакции, задушаване и дори смърт....

Вижте още