Нотариус: Възможностите за измама с автомобил са сведени до минимум

Най-четени

Loading

В последните 4 години се направиха изключително много изменения в законодателството – изгради се информационна система за обмен на данни с МВР и КАТ, с оглед на сигурността на сделките с моторни превозни средства. Откакто функционира системата, от 2018 г., няма случаи, в които да са извършвани противоправни деяния в областта на нотариалната дейност с МПС.

Това каза председателят на Нотариалната камара Красимир Анадолиев.

Той обясни, че когато се отиде при нотариуса, той заявява в информационната система всички данни, в реално време.

„За минута получава информация от КАТ кой е собственикът, дали колата е с платен данък, има ли гражданска, че не е запорирана, че не се издирва. Това е сигурността на сделката и това, което гражданите искат“, каза нотариусът.

Анадолиев подчерта, че след приключване на сделката новите данни автоматично влизат в масивите на КАТ и новият собственик вече е регистриран както там, така и в общината, в която живее притежателят на возилото. От думите му стана ясно още, че водачът има само едно задължение – да отиде в КАТ, за да си получи новия талон.

Нотариусът обясни също така, че тяхната работа е освен да съблюдават изрядността на сделката, да гарантират и събирането на местния данък.

Председателят на камарата каза още, че вече не е възможно и някой да си купи кола, и тя да не е прехвърлена на новия собственик, както се случваше преди, когато водачът „забравяше“ да отиде до КАТ, за да регистрира автомобила на свое име. По думите му това е довело и до край на застрахователните измами.

„В последно време бяха направени и законодателни промени, тъй като имаше възможност автомобили с прекратена регистрация да бъдат продавани с писмен договор . От 1.01.2021 г. се промени чл. 144 от Закона за движение по пътищата като вече и те подлежат на нотариална заверка, с 3 изключения – когато лицето, което придобива е в чужбина; когато автомобилът е тотал щета или когато МПС-то е излязло от употреба“, обясни той и добави, че това е давало възможност да се избегне плащането на местния данък.

Анадолиев уточни, че ако има възможност за измама то тя е при продажбата на МПС с писмен договор между страните, тъй като той не е предмет на нотариална заверка.

„По този начин може евентуално да си пишат симулативни цени, евентуално може да не се плати местен данък, но всичко е въпрос на морал на страните“, категоричен е нотариусът.

В посока сигурност е бил създаден и регистър на пълномощните и тяхната автентичност се проверява в информационна система.

От думите му стана ясно още, че вече цената, на която се изповядва сделката за продажбата на един автомобил се определя на базата на застрахователната му стойност и именно на базата ѝ се определя и размерът на дължимия местен данък, независимо от цената, на която продавачът дава возилото.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Хакнаха сайта на „Възраждане“, бивши партийци обещават „разкази от кухнята“

Сайтът на партия "Възраждане" на Костадин Костадинов май е хакнат, а на него бивши поддръжници обещават разкази "от кухнята". Новините...

Вижте още