15 души във Франция се изключиха от свръхсвързания ни свят и се скриха в пещера за няколко седмици. След 40 дни на доброволна изолация в тъмна, влажна и дълбока пещера, осем мъже и седем жени, които участваха в научен експеримент, се върнаха към нормалния живот в събота след края на самоизолацията си в Пиренеите, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.
Пещерата Ломбрив стана дом за групата, която изгуби представа за времето. Те бяха без часовници и слънчева светлина в пещерата, където температурата е десет градуса по Целзий, а относителната влага е сто процента.
Доброволците, на възраст от 27 г. до 50 г., сами добиваха вода от 45 метра дълбочина и си произвеждаха електричество с генератор с педали.
След излизането си те ще трябва да носят специални очила, за да предпазят очите си от дневната светлина.
Проектът се нарича „Дълбоко време“ и струва повече от един милион евро. Експериментът ще помогне за разбирането как хората се адаптират към драстични промени в жизнените условия и среда, което е особено актуално в условията на пандемията от новия коронавирус, отбелязват учените от Института за човешка адаптация.
Учените наблюдаваха съня на доброволците, социалното им взаимодействие, поведенческите реакции чрез сензори, като един от тях е малък термометър в капсула, която участниците в експеримента погълнаха като хапче. Капсулата измерва телесната температура и предава данните до компютър, докато не бъде изхвърлена по естествен път от организма.
Според Беноа Мовьо, един от учените по проекта, две трети от участниците, въпреки че изглеждали видимо уморени, изразили желание да останат в пещерата малко по-дълго, за да успеят да завършат работата на проектите на експедицията.