Очакванията на българските граждани към работата на тази комисия са огромни. Хората очакват истината за харченето на публичните пари. Ще бъде проверено и най-малкото държавно дружество в най-малкото населено място. Това заяви председателят на комисията за ревизия на кабинета „Борисов“ Мая Манолова.
Обхватът на комисията покрива около 40 сектори с висок корупционен риск – органи, ведомства, дружества, програми и „черни каси“, в които се наливаше огромен финансов ресурс, каза Манолова в началото на заседанието.
Тя допълни, че трябва да бъдат проверени стотици дружества, държавни органи и различни проекти и сделки за период от 10 години.
Депутатите приеха стартов списък с първите девет приоритета с пълно мнозинство. В него са включени:
1. Разходвани финансови средства от Министерския съвет с ПМС и РМС за четири години;
2.Сектор пътно строителство: Автомагистрали и пътища, в т.ч. и „Автомагистрали“ ЕАД, АПИ и свързаните с тях;
3.Проект „Турски поток“ и „Булгартрансгаз“ ЕАД;
4.Българска банка за развитие;
5.Национална програма за енергийна ефективност;
6.Финансирането на мерките за справяне с пандемията от Ковид-19;
7.„Български ВиК-холдинг“ ЕАД, „Държавна консолидационна компания“ ЕАД, „Монтажи“ ЕАД, „Монтажи – София“ ЕООД, ДП „Управление и стопанисване на язовирите“;
8. Сделките на Софийската стокова борса с предприятията с повече от 50 на 100 държавно участие;
9.Шестте държавни горски дружества.
„Трите месеца за работа на комисията, а най-вероятно един много по-кратък срок, който е обвързан с живота на 45-ия парламент, няма да дадат възможност да бъдат проверени тези стотици дружества и институции за десет години назад“, отбеляза Манолова. Въпреки това, по думите й, в ръцете на членовете на комисията е да покажат наистина воля злоупотребите да бъдат извадени.
В Комисията по ревизията вече са постъпили десетки сигнали за нарушения. Само на влизане в комисията ни съобщиха за 60 сигнала, които различни организации ще ни предоставят. Залети сме със сигнали от неправителствени организации и разследващи журналисти. Комисията ще работи с документи, по сигнали, както и ще се самосезира при публични данни за злоупотреби, категорична бе Манолова.
Комисията ще заседава публично прозрачно, излъчвайки онлайн своите заседания, заяви още тя.