Няколко големи окръга в щата Калифорния са завели дело срещу четири компании, производители на лекарства, за предизвикване на масово използване на опиоиди, подвеждащо обозначавани като болкоуспокояващи средства.
Johnson & Johnson, Teva Pharmaceutical Industries Ltd, Endo International PLC и AbbVie’s Allergan unit са компаниите, които трябва да отговарят за обвиненията, а делото срещу тях е едно от хилядите, заведени от отделни щати и местни власти в САЩ. Ищците настояват за търсене на отговорност от фармацевтичните компании за кризата с използването на лекарства.
По данйни на американския Център за контрол и превенция на заболяванията в периода 1999-2019 г. опиоидите са довели до смъртта на близо 500 000 души в САЩ в резултат от свръхдоза.
Окръзите Санта Клара, Лос Анджелис и Ориндж и град Оукланд обвиняват четирите компании, че измамно са маркирали болкоуспокояващи средства като са омаловажавали рисковете от пристрастяване към тях.
Производителите на лекарства твърдят, че са действали както е редно и не са причина за повсеместното използване на опиоиди.
Калифорнийските окръзи претендират за 50 милиарда долара, които производителите ответници да изплатят. Това включва разноските по компенсирането на предизвиканите щети и глоба.
Единственото друго дело, стигнало до съдебна фаза по обвинения за подвеждащо предлагане на опиоиди, се гледаше през 2019 г. в щата Оклахома. По него съдът присъди „Johnson & Johnson“ да изплати 465 милиона долара, а компанията обжалва.
Общо 26 милиарда долара за уреждане на заведените срещу тях дела са предложили трите най-големи дистрибутори на лекарства в САЩ. Предлаганата сделка още не е финализирана.