Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс внесоха от „Изправи се! Мутри вън!“.
Целта на промените е да направят изборния процес по-прозрачен, по-честен и по-леснодостъпен за всички български граждани, независимо в коя част на света се намират, коментира председателят на групата Мая Манолова.
С измененията се предвижда създаването на 32 МИР-Чужбина и облекчаване на системата за откриване на секции в чужбина, въвеждането на активна регистрация, машинното гласуване да замени изцяло хартиеното в секциите в страната. Предложенията включват създаването на ефективно дистанционно електронно гласуване и въвеждането на безплатно онлайн видео-излъчване на изборния процес след приключване на гласуването.
Намаляването на минималния праг на необходимите преференции за пренареждане на листата от 7 на 5 процента и въвеждането на обжалваемост на всички решения на ЦИК, предвижда още проектът. В текстовете е предвидено и намаляването на изискуемия брой население за провеждане на избори за кмет в населените места от 350 на 100 души, както и намаляване на членовете на Централната избирателна комисия от 18 на 15 души.
Секциите в чужбина да гласуват хартиено или дистанционно електронно, а машинното гласуване да стане единствен вид за секциите в България, предлагат вносителите. С подвижна избирателна кутия, на хартия, ще се гласува само в лечебни заведения, домове за стари хора и специализирани институции, на плавателни съдове под българско знаме и извън страната, където гласуването с хартиени бюлетини се запазва.
Видео-наблюдението със запис и онлайн излъчване ще повиши прозрачността и доверието в изборния процес и ще допусне по-ефективен граждански контрол върху дейността на изборната администрация. В случай на епидемиологична обстановка онлайн излъчването позволява наблюдение на честността на изборите без струпване на хора на едно място.
„С намаляването на прага за разместване на листата чрез преференциално гласуване от 7 % на 5 % ще се засили мажоритарния елемент в изборите“ смята Мая Манолова.
От коалицията предлагат още и да се възстановят изборите за кмет във всяко населено място с над 100 души население, а не с над 350 души, както е в момента, както и кметовете на населени места да разполагат със самостоятелен бюджет, който се приема от общинския съвет според броя на населението.
Членовете на ЦИК трябва да се намалят от 18 на 15 души, смятат от „Изправи се! Мутри вън!“.