По повод намаляването на бюджета на БНР с близо 450 000 лева, мотивирано с държавни разходи заради пандемията, генералният директор на Радиото Андон Балтаков е изпратил писмо до министър-председателя. В него Балтаков пита защо бюджетът на общественото радио е намален, докато в същото време е одобрен трансфер към БНТ от 20 милиона лева за покриване на просрочени задължения, и трансфер към БТА от 2 750 000 лева.
„Намаляването на средствата за капиталови разходи заплашва да постави Радиото в неадекватна за обществото позиция, тъй като ще забави дигиталното развитие и обновяването на техниката за излъчване“, пише Балтаков.
Генералният директор на БНР определя подобна политика спрямо БНР като „тенденциозна и преднамерена“.
Андон Балтаков изтъква, че Радиото е журналистическата организация с най-голямо доверие в обществото, а в условията на криза ръководството на обществената медия успява да изчисти над 5 500 000 лева дефицит.
Смао преди дни той публикува и пост в социалната мрежа със следното съдържание:
„Презрението на властта към независимостта на обществени медии като Българското национално радио (да не забравяме как Правителството реши да налее милиони левове в 1) БНТ – за да си плати просрочените задължения, които ръководството й не е намерило начин, или е неспособно, да управлява и 2) БТА – на която не й харесва да е активен агент на свободния информационен пазар, но 3) да вземе стотици хиляди от бюджета на БНР, за да финансира покупката на Ремдесивир) не е само местен балкански феномен. Има го и другаде. Но нека да не живеем с илюзията, че това е нормално. Не, не е! И е крайно време Европейският съюз и Европейската комисия да покажат воля, че обществените медии са неприкосновени.“