Освобождаване от ДДС на стоки и услуги по време на кризи предлага ЕК

Най-четени

Loading

Европейската комисия съобщи на официалния си сайт, че е предложила да се освободят от данък добавена стойност (ДДС) стоки и услуги, предоставени от Европейската комисия, органите и агенциите на ЕС на гражданите в държавите-членки по време на кризи.

Според Комисията, ДДС, начислен за някои трансакции, в крайна сметка се е оказал фактор за разходите в операциите за обществени поръчки, който затруднява ограничените бюджети. „Следователно днешната инициатива ще увеличи максимално ефективността на средствата от ЕС, използвани в обществен интерес за реагиране на кризи, като природни бедствия и извънредни ситуации в областта на общественото здраве. Тя също така ще укрепи органите за управление на бедствия и кризи на ниво ЕС, като например тези, попадащи в обхвата на здравния съюз на ЕС и механизма на ЕС за гражданска защита“, се казва в изявление.

Новите мерки ще позволят на комисията и други агенции и органи на ЕС да внасят и придобиват стоки и услуги без ДДС, когато тези покупки се разпределят по време на спешни ситуации в ЕС. Получателите могат да бъдат държави-членки или трети страни, като национални органи или институции (например болница, национален здравен орган или орган за реагиране при бедствия).

Кои са стоките и услугите, обхванати от предложеното освобождаване?

Това са диагностични тестове и материали за тестване и лабораторно оборудване; лични предпазни средства (ЛПС) като ръкавици, респиратори, маски, халати, дезинфекционни продукти и оборудване; палатки, походни легла, облекло и храна; оборудване за търсене и спасяване, чували с пясък, спасителни жилетки и надуваеми лодки; антимикробни средства и антибиотици, антидоти за химическа заплаха, лечение на радиационно увреждане, антитоксини, йодни таблетки; кръвни продукти или антитела; уреди за измерване на радиация; разработване, производство и снабдяване с необходимите продукти, изследователски и иновационни дейности, стратегическо складиране на продукти; фармацевтични лицензи, карантинни съоръжения, клинични изпитвания, дезинфекция на помещения и др.

Според комисарят по икономиката Паоло Джентилони пандемията COVID-19 ни е научила, че този вид кризи са многостранни и имат широко въздействие върху обществата ни. „Бързият и ефективен отговор е от съществено значение и ние трябва да предоставим най-добрия отговор сега, за да се подготвим за бъдещето. Днешното предложение подкрепя целта на ЕС да реагира на кризи и извънредни ситуации в ЕС. То също така ще гарантира, че финансовия отговор на усилията за помощ на ниво ЕС за борба с пандемията и подпомагане на възстановяването е максимален.“

Европейския парламент ще приеме становище за законодателното предложение, което ще измени директивата за ДДС, а Съветът трябва да го приеме. Държавите-членки трябва да приемат и публикуват до 30 април 2021 г. законовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива. Те трябва да приложат тези мерки със задна дата от 1 януари 2021 г.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Хакнаха сайта на „Възраждане“, бивши партийци обещават „разкази от кухнята“

Сайтът на партия "Възраждане" на Костадин Костадинов май е хакнат, а на него бивши поддръжници обещават разкази "от кухнята". Новините...

Вижте още