Една трета от излекуваните от COVID-19 са бил диагностицирани с неврологично или психическо разстройство до шест месеца след възстановяването си, сочи проучване сред над 230 000 предимно американски пациенти, предаде Ройтерс.
Това предполага, че пандемията може да доведе до вълна от психични и неврологични проблеми сред хората, прекарали болестта.
Учените, провели анализа посочват, че не е ясно как вирусът е свързан с психиатрични състояния като постоянна тревожност и депресия, но че това са най-честите диагнози сред 14-те разстройства, които са анализирани.
Случаите на инсулт, деменция и други неврологични разстройства след COVID-19 са по-редки, казват изследователите, но все още са значителен брой, особено при тези, които са прекарали заболяването в по-тежка форма.
„Нашите резултати показват, че мозъчните заболявания и психиатричните разстройства са по-чести след преболедуване на COVID-19, отколкото след грип или други респираторни инфекции“, казва Макс Таке, психиатър от британския Оксфордски университет, който е ръководител на изследването.
Изследването не е в състояние да определи биологичните или психологическите механизми с точност, посочва още Таке, но са необходими спешни изследвания, за да бъдат те идентифицирани.
Предишно проучване на същите изследователи установи миналата година, че 20% от оцелелите от COVID-19 са били диагностицирани с психиатрично разстройство в рамките на три месеца след излекуването си.
Новите открития, публикувани в списание „Lancet Psychiatry”, анализират здравните досиета на 236 379 пациенти с COVID-19, предимно от Съединените щати, и установяват, че 34% са били диагностицирани с неврологични или психични заболявания.