Инж. Петър Матов: Време е да се справим с проблемите в околната среда

Най-четени

Loading

Господин Матовкакви проблеми свързани с управлението на околната среда отчитате – освен с въздуха и водите?

Когато се говори за проблеми в околната среда, хората често разбират проблем свързан с качеството на атмосферния въздух или водите. Колкото и обосновано да е това, предвид проблемите с двата компонента, ние от политическа партия „Републиканци за България“ заявяваме, че е наложително понятието „проблем в околна среда“ да бъде разширено, като се обърне внимание на почвите, биологичното разнообразие, защитените територии, ерозионните процеси и т.н. Само след като признаем, че всъщност съществуват и проблеми свързани с останалите компоненти и фактори, можем да започнем реална работа по осигуряване на качествено управление на почвите, устойчиви методи за превенция на ерозионни процеси, устойчиво управление на отпадъците, реална политика свързана със защитата на биологичното разнообразие, качествено управление на защитените територии и много други.

Споменахте биологично разнообразиезащитени територииерозионни процесиКак мислите да се справите с проблемите в тези области?

Относно биоразнообразието, към момента отчитаме, че голяма част от видовете било то растителни или животински, са притиснати до предела на екологичната ниша, която обитават. Ще работим за запазване на местообитанията, подобряване условията на компонентите и реинтродукция на видове. Нещата са свързани. Знаете, че поради причина замърсен въздух или влошено качество на водите, много животински видове обитаващи атмосферата или хидросферата изчезват. Да извършиш реинтродукция на вид, изчезнал поради факта, че е бил избутан до ръба на екологичната му ниша е изключителен грешен подход. Ние ще вложим усилия за подобряване показателите на компонентите на околната среда и след това ще извършим поетапна реинтродукция, за да може отново да се насладим на видове, изчезнали поради замърсявания.

Относно ерозионните процеси, считаме че първо трябва да се спре практиката по изсичане на дървета, на най-удобните за това места. Второ, трябва да се въведе единна практика по извършване на залесителни мероприятия, с цел превенция на ерозионни процеси, като разбира се бъдат избягвани неподходящи за тази цел видове. Трето, изключително важно е да се ползват добрите земеделски практики. Ефективните и ефикасни мерки са толкова много, че не би ни стигнало времето да ги споменем всички.

Относно защитените територии, наш водещ приоритет е провеждането на разговор с природозащитните организации и постигане на консенсус по въпроси, които стоят отворени от години. Намираме за изключително важно и разработването на планове за управление на защитените територии. Към настоящия момент има територии, които нямат актуализиран план за управление, това е несериозно.

Инженер Матовкаква е крайната целКогато постигнем всичко товакоето казахме до туккакво ще постигнем?

Когато постигнем качествена околната среда, ще усетим здравословния, финансовия и икономическия аспект на промяната. Важно е да се работи едновременно върху компонентите и факторите на околната среда. Не бива да се тича по проблеми. Ние искаме да въведем подход на превантивност. Не бива да се обръща внимание и само на елементи, които са под светлината на прожекторите, защото така се губи цялата картина. Както знаем, в природата всичко е свързано и трябва да се действа в цялост.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още