Да ядат повече домати и да пият доматен сок в месеците когато се имунизират, посъветва хората проф. Тодор Кантарджиев. Това е най-доброто средство срещу кръвосъсирването. Ликопенът пречи на съсирването на кръвта и образуването на тромби, заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб в ефира на bTV.
На въпрос кога ще стигнем въпросните 70% ваксинирани или масовия колективен имунитет той отговори, че до края на лятото трябва да се достигне до това ниво на имунизация и по-слабо разпространение.
„Това е целта ни от една година. За какво бяха мерките? Чакахме да дойде ваксината и сега, когато идва, правим всичко възможно да я слагаме. Лошото е, че когато има масова ваксинация и критиките са масови. Натрупват се знания и тъй като обществото е много чувствително към страничните явления най-малките съмнения карат да се намали темпът или да се спре ваксинирането“, допълни той.
По думите му всички ваксини имат нежелани реакции, не само с АстраЗенека, просто тя е много евтина и е обект на много критики.
По повод ограничителните мерки Кантарджиев каза:
„Много се критикува, че всичко е безпланово, преди 30 години беше критикувано, че всичко е планово. Сега имаме план. Посланията, които се отправят към гражданите – трябва да се говори само истината. Тези цифри, които се споменават за странични ефекти, за недостатъчно изпитване, трябва да бъдат превеждани от специалисти за обществото. От опита, който имаме вече повече от година, се знае, че когато мерките продължат повече от две седмици се натрупва умора в обществото, напрежение. Натрупва се и умора в органите – РЗИ, БАБХ и полицията. Затова се предприемат такива мерки на разхлабване, но нищо не се е отхлабило толкова. Маските остават, както и да не се събираме. Съобразяваме се с медицинските показатели, натоварването на болниците, болните в интензивните отделения. Ситуацията е сериозна“.
По думите му данните не са оптимистични.
„Оптимистично е, че няма експоненциално развитие и поддържаме това един заразен да не заразява много хора, 10 души да заразяват 10-12. Започнат ли 10 души да заразяват 20-25, каквито са потенциалните възможности на британския вариант, нещата стават много лоши“, посочи той.
„10 500 хоспитализирани беше вчерашният праг. Постоянно се разкриват още легла, както и се осигуряват възможности да работят болниците. За момента имаме лекари. За съжаление натоварването е повече от ноември 2020 г. няма чак такова голямо разхлабване. В момента се намираме в едно доста високо плато, мисля че трябва до седмица да започне спадане на броя на случаите. Имунните са ваксинираните, преболедувалите. 300 хил. са преболедували официално, най-вероятно са повече 1,2 млн., до няколко дни ваксинираните ще са 500 хил. като ги съберем виждаме, че почти около 2 млн. са с имунитет. Около 1,8 млн. са с имунитет“, поясни проф. Кантарджиев.
Относно британския щам проф. Кантарджиев заяви, че трябва да се пазят младите и бременните.