Границите на Зеландия, потъналия континент, от който са останали Нова Зеландия и Нова Каледония, бяха очертани от океанска експедиция, съобщи Лайв сайънс.
Специалисти от университета на Куинсланд в Австралия са събрали нови данни за северозападния край на Зеландия, който е в Коралово море край Куинсланд. Те са картографирали 37 000 кв. км за 28 дни.
Зеландия се е откъснала от суперконтинента Гондвана в периода преди 79 милиона до 83 милиона години. Сега, като се изключат Нова Зеландия и Нова Каледония, останките от него са на океанското дъно. Това не е единствената континентална кора, откъснала се от по-голям континент, но е най-голямата – 4,9 милиона кв. км. Следващият континентален фрагмент е шест пъти по-малък – Мадагаскар.
New maps reveal New Zealand’s lost underwater continent Once part of the same land mass as Antarctica and Australia, the lost continent of Zealandia broke off 85 million years ago and eventually sank below the ocean #SmallBusinessRelief https://t.co/uKnFAJYeAk pic.twitter.com/jSIW3lkc44
— Tim @ Psychsoftpc (@Psychsoftpc) June 23, 2020
Зеландия получи статут на континент през 2017 г. Оттогава учените работят по картографирането й – трудна задача, защото 94 процента от нея са под вода.
Изследването е извършено в сътрудничество с океанографския институт „Шмид“. Данните от картографирането ще бъдат включени в по-голям проект – „Морско дъно“ 2030, който има за цел да направи изчерпателна карта на океанското дъно.
Според американското Национално управление по измерване на океаните и атмосферата по-малко от 10% от морското дъно е картографирано чрез съвременни сонарни методи.