Изискването всяка сграда, построена преди 2007 г., да се сдобие с технически паспорт, означава на практика налагане на нов данък и би струвало на хората огромна сума – над 3 млрд. лв. Тази сума е съизмерима с постъпленията на държавата от данъка върху личните доходи през 2020 г. – 4.2 млрд. лв.
За това сигнализира пред Mediapool икономистът Мартин Димитров. „Групата за натиск“, в която той участва заедно с колегите му Петър Славов и Методи Андреев, разпространи гневно открито писмо срещу налагането на изискването.
Междувременно управляващите явно усетиха, че нямат нужда от ескалация на общественото недоволство по повод техническите паспорти и макар да твърдяха, че този път крайният срок за въвеждането им (31 декември 2022 г.) ще бъде спазен, дадоха на заден. Срокът, в който собствениците на жилища трябва да извадят документа, ще бъде удължен с поне две години, обяви ГЕРБ. „Пандемия не е точното време, в което да добавяме още една грижа към всекидневието на българите“, написа в профила си във Фейсбук зам.-министърът на регионалното развитие и кандидат за депутат от ГЕРБ Николай Нанков.
Изискването за технически паспорти на сградите е от 2006 г., а сроковете досега са удължавани 4 пъти. Идеята е специализирана фирма да направи задълбочено обследване на сградите, построени преди 2007 г., което да отразява техническото състояние на конструкцията, изолацията, ВиК, електро- и отоплителните инсталации. Цената на услугата вече започна да се покачва и варира в доста широки граници – от няколкостотин лева за апартаменти до цели 10 000 лева за по-големи къщи.
Действащото законодателство предвижда сериозни глоби, ако собствениците не успеят да изкарат техническия паспорт навреме. Според правилата общината трябва да го плати, а после да си търси парите от собствениците на имотите, дори с помощта на частен съдебен изпълнител.
„Представете си обема на поръчките, който трябва да бъде реализиран за цялата страна. Знам, че сегашната власт обича такива работи, защото това е начин едни огромни пари да бъдат събрани от българския народ. Но аз не виждам смисъла и ползата от подобна кампания. Представете си една сграда, която не е претърпяла реконструкция, която е в добро здраве и е построена според плановете – защо за нея трябва да се прави паспорт“, пита Димитров.
Според него в следващия парламент трябва да се проведе сериозен дебат по темата и да се вземе трайно решение.
Според него друг риск, свързан с имотите на хората, е вероятността от покачване на имуществените данъци в следващия мандат. Реабилитираният като експерт на ГЕРБ бивш финансов министър Владислав Горанов твърдо се обяви за запазване на ставките на основните данъци, но през годините той многократно е защитавал идеята за покачване на данък сгради, защото „с пернишки данъци не е възможна виенска инфраструктура“.
„Смятам, че партиите на статуквото само чакат да минат изборите и ще предложат увеличение на данъците в България“, казва Мартин Димитров. По думите му имотите е най-лесно да бъдат обложени повече, защото при намалена бизнес активност приходите от имущество са най-сигурни, тъй като „сградите не могат да избягат“.
„Увеличението на данъци би било много голяма грешка, защото България изостава от европейското възстановяване като растеж на икономиката. Аз съм против всякакви идеи за вдигане на данъците, защото това ще намали потенциала за развитие“, казва още Димитров.