Гръцките букви вече няма да се използват за имена на ураганите

Най-четени

Loading

Метеоролозите се отказаха да именуват ураганите в Атлантическия океан с букви от гръцката азбука. Те бяха принудени да ги използват през 2020 г. заради големия брой урагани, съобщи Световната метеорологична организация, цитирана от АФП.

Комитетът по ураганите отмени също така и имената на четири циклона, предизвикали особено големи щети – Дориан от 2019 г., Лора, Ета и Йота от 2020 г.

Миналата година ураганите бяха толкова много, че работният списък с 21 имена, поддържан от СМО, беше изчерпан и трябваше да бъде прибягнато до гръцката азбука за втори път в историята, след като първият беше 2005 г.

Наименованието на бурите е от съществено значение за идентифицирането на разрушителните явления и предупреждаване на населението. Те получават последователно мъжко или женско име, а списъкът може да се използва отново след шест години. Тази година започва с Ана, Бил и Клодет. Някои букви не се използват – Q, U, X, Y и Z, защото такива имена не са разпространени сред местните езици.

Гръцките букви обаче имат някои недостатъци. Хората често обръщат повече внимание на тях, отколкото на разрушителния ефект. Предаването им на езиците, използвани в района на бурите, също може да предизвика объркване. Някои, като Зета, Ета, Тета, се произнасят подобно и са една след друга в гръцката азбука. Това усложни комуникациите през 2020 г., когато едно след друго следват много сходни имена.

Комитетът по ураганите взе решение да създаде допълнителен списък с имена по азбучен ред, който да бъде използван вместо гръцките букви.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още