Откриха метеорит, „свидетел“ на раждането на Слънчевата система

Най-четени

Loading

Учените смятат, че са идентифицирали метеорит, образуван през първите милиони години от нашата Слънчева система, което го прави най-старият известен метеор от вулканичен произход.

Космическата скала, която започва своето пътуване преди около 4,5 милиарда години, вече е доказана като „изключителен“ свидетел на градивните елементи на планетите, съобщи АФП.

Известен като Erg Chech 002, метеоритът е открит през май 2020 г. от ловци на метеори в алжирската пустиня Сахара. Той е почивал необезпокояван „поне 100 години“, според Жан-Аликс Барат, геохимик от френския университет в Брест.

В скорошно проучване, публикувано в списанието „Proceedings of National Academy of Sciences“, Барат и неговите колеги описват откритието му и няколко редки характеристики. Има 43 официално документирани фрагмента, но „вероятно около сто“ или все още в земята, или в неизвестност, се казва в изследването. Най-големите са „колкото юмрук“, каза Барат пред АФП.

Със своето зеленикаво покритие и кафеникава вътрешност, Erg Chech 002 може да не изглежда необикновен на пръв поглед. Но всъщност е изключително рядък. От около 65 000 метеорита, документирани досега на Земята, само около 4 000 съдържат това, което е известно като „диференцирана материя“. Това означава, че те са дошли от небесни тела, достатъчно големи, за да имат тектонична активност. От тези 4 000, 95% идват от само два астероида. Но Erg Chech 002 е сред останалите 5%.

„Това е единственият от 65 000 метеорита, който е такъв, какъвто е“, каза Барат. „Такива скали са били доста често срещани в самото начало на историята на Слънчевата система.“

Има две възможни обяснения за рядкостта на Erg Chech 002. Типът на протопланетата, от която произхожда, осигурява суровина „за растежа на земни планети“ като Земята, каза Барат.

„Нито един астероид няма спектралните характеристики на EC 002, което показва, че почти всички тези тела са изчезнали, било защото са продължили да образуват градивни елементи на по-големи тела или планети, или просто защото са били унищожени“, се казва в изследването.

Така нареченото „родителско тяло“ на Erg Chech 002 може да се измери на около 100 километра в диаметър. Скалата е създадена през първите милиони години на Слънчевата система, според съавторите на изследването Марк Шасидон от парижкия институт по физика „Глобус“ и Йохан Вилньов, изследовател от френския Национален център за научни изследвания към университета в Лотарингия.

Металните метеорити „отговарят на ядрата на протопланетите“, каза Барат. Но Erg Chech 002 е с вулканичен произход, което означава, че е бил част от кората на протопланета, а не от нейното ядро. Експертите смятат, че уникалният му състав е резултат от поредица от щастливи събития. На въпросната протопланета лавата трябва да се е натрупала на повърхността, подхранвана от топлината на нейната алуминиева сърцевина. Кората, съдържаща метеорита, се е втвърдила за кратко, но – тъй като има доказателства за внезапно охлаждане – вместо да остане върху тялото на родителя, някаква насилствена сила я е изхвърлила на части.

„Скалата е била изхвърлена в космоса“, каза Барат.

По-нататъшно разследване на състава му установило, че Erg Chech 002 е създаден преди около 4,65 милиарда години. Той е пътувал „в чакълена черупка, защитена от слънчевата радиация“, каза Барат. След това, преди около 26 милиона години, скалата е била изместена, продължавайки пътуването си до сблъсъка със Земята.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още