Трите мобилни оператора у нас – А1, „Виваком“ и „Теленор“, са готови на търг за разпределение на честотите за 5G. Това стана ясно след официални позиции на компаниите. Те са по повод блокирането на сегашната процедура за разпределение на честотите заради жалба в съда, съобщава „24 часа“. Първоначално КРС планираше да продаде на търг три 20-годишни лиценза. Впоследствие всеки от телекомите получи по един пакет честоти.
От „Виваком“ са заявили обхвата 3500-3600 MHz, който им е бил предоставен, но са имали интерес и към другите – 3600-3700 MHz и 3700-3800 MHz. Регулаторът обаче ги е предоставил съответно на А1 България и „Теленор“. Решението било взето, защото се предоставяли същите честоти, които компаниите и в момента ползват временно, което улеснявало техническата процедура по усвояването им. От „Виваком“ обаче се оспорили в съда процедурата и лицензите не могат да бъдат дадени преди магистратите да се произнесат.
„Виваком“: Търг е най-прозрачната процедура
„Виваком“ вярва, че най-добрият начин за придобиване на 5G честоти е чрез търг, заявиха от телекома. Това било в най-добър интерес на потребителите, на компаниите и на самия регулатор. Търгът гарантирал прозрачност за всички участващи страни а и максимални приходи от предоставения спектър за държавата. Стимулирал конкуренцията между операторите, както и иновации, които в крайна сметка са в полза на потребителите.
Ние вярваме, че прозрачността и честността, които тръжната процедура предлага, са от изключително голяма важност, когато има конкурентен интерес за определена честотна лента, какъвто е случаят в България с честотите за 5G, посочват от „Виваком“.
А1 България: Наддаването да се проведе до седмица
Ако провеждането на търг е единствената алтернатива, тя би била приемлива, само ако е организиран в най-кратък срок до една седмица, защото за нас е важно да продължим напред с търговския старт на нашата 5G мрежа, заявиха от А1. Все пак оставаме дълбоко разочаровани, че КРС спря първоначалното си решение за разпределяне на честотите съгласно действащата нормативна уредба и правилата на тръжните книжа. От телекома считат, че това е опит на БТК да забави целия процес по предоставяне на радиочестотен спектър в обхвата от 3,6 Ghz.
Не е тайна, че още преди 3 месеца ние обявихме технологичната си готовност да покрием до края на март тази година всички населени места над 10 000 жители и основните курорти с истинска 5G технология
Нашите конкуренти очевидно нямат такава подготовка и прибягват до административни начини да бавят процеса за придобиване на спектър и развитието на мрежата от пето поколение в страната, посочват от А1.
„Теленор“: Ще приемем ново решение, ако е в интерес на потребителите
Оценяваме всички регулаторни промени през изминалата година, включително освобождаване на спектъра в 3,6 GHz и оптимизация на цените, като по този начин става възможно внедряването на 5G в България, заявиха от „Теленор“. От оператора допълват, че са били последователни в позицията си за стартиране на 5G в България по справедлив начин.
„Теленор“ още не бил получил лиценза си заради съдебното обжалване на решението за разпределението на честоти. От оператора са готови да приемат промяна в решението на регулатора, ако това е единственият прозрачен и стабилен начин за придобиване на 5G спектър и е в интерес на потребителите в страната.