Пролетта чука на вратата и заедно с това идват и въпросите дали вашето кихане и хрипове се дължат на COVID-19 или на сезонните алергии.
Ново проучване стига до изненадващо заключение:
Сезонът на алергиите може действително да увеличи риска от заразяване с COVID-19.
Изследването, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences, използва данни за концентрациите на полени във въздуха, влажността, температурите, степента на заразяване с COVID-19 и сценариите за блокиране от 130 обекта в 31 държави на пет континента. След анализ на данните изследователите откриха, че по-високите нива на полени са свързани с допълнителни 10 до 30% увеличение на степента на инфекция на SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19.
Учените също така установиха, че средно нивата на зараза с COVID-19 се увеличават, след като във въздуха има по-високи концентрации на полени.
Повишаването на броя на случаите обикновено се случва четири дни след увеличаването на полените.
Изследването установи, че полените пречат на имунния отговор на организма към други вируси на дихателните пътища, като риновирус и RSV, и двата причиняващи обикновена настинка. След това учените „забелязаха нарастване на процента на инфекция със SARS-CoV-2 в цялото Северно полукълбо през март с много топло и сухо време и с много цветен прашец в цяла Европа и Северна Америка. Изследвана е връзката, защото COVID е респираторен вирус и е логично да има връзка с полените.
Според учените, сезонът на алергиите естествено кара хората да кихат и да кашлят повече.
„Когато кихате и кашляте, разпространявате повече телесни течности наоколо“, казва съавторът на изследването д-р Леонард Биелори. Поленът също така освобождава вещества, които намаляват способността на носните клетки да отблъскват вирусите, казва Жил. Резултатът, казва тя, е, че „вирусите могат да се размножават по-лесно в носа“.
И когато вирусите се репликират, те могат да ви разболеят.
Има дори други фактори на околната среда, които могат да увеличат риска от инфекция, като влажността, която „може да действа в синергия с полени“, за да увеличи риска от заболяване. Едно нещо, което експертите подчертават, е, че самият прашец всъщност не носи SARS-CoV-2 и не заразява хората.
Поленът не причинява инфекции. Инфекцията се предава чрез контакт със заразени лица, смятат изследователите.
Възпалението също играе важна роля, защото дихателните пътища, които вече са възпалени, се изчистват по-трудно и по-трудно се борят с инфекциите. Това прави хората, които също се борят с астма особено уязвими в сезона на алергиите.
Всичко това обаче, може да е само случайност. Учените твърдят, че трябват още много изследвания, за да се докаже тази теория.