Близо 1 млн. лв. ще струва на държавата предизборната агитация в медиите

Най-четени

Loading

Общо 975 хил. лв. – толкова пари от бюджета ще плати държавата за медийни пакети, осигуряващи отразяване на предизборната кампания на политическите формации, които не получават субсидия, за предстоящия парламентарен вот на 4 април.

Те ще бъдат разпределени между 18 партии, седем коалиции и един инициативен комитет и могат да бъдат използвани за участия в телевизионни и радио предавания, както и за излъчване и публикуване на политическа реклама. Опитът от предишни избори сочи, че медийните пакети са много малка част от парите, които политическите формации харчат за отразяване на кампаниите.

Медийното отразяване – разход №1

Всъщност, обичайно най-големият разход, който партиите и коалициите декларират преди избори, е този за медийно отразяване. По данни на Института за развитие на публичната среда (ИРПС) в последните десетина години за тази цел отиват около 50% от похарчените в кампанията пари. Тази година се очаква това перо да е още по-голямо заради пандемията от COVID-19, тъй като кампанията ще бъде фокусирана върху медиите и социалните мрежи заради ограниченията за провеждане на масови събития като митинги, концерти и т.н.

Анализът на ИРПС показва, че на последните парламентарни избори през 2017г. политическите формации са похарчили 5 172 909 лв. за отразяването на кампаниите си в медиите, което е 55% от разходите им. Тази сума е извън медийните пакети, които държавата е дала на формациите без субсидия – около 520 хил. лв. Изчислението показва, че пакетите за извънпарламентарните партии и коалиции представляват едва 10 процента от цялата похарчена сума за медийни услуги.

Възможностите на извънпарламентарните партии

По закон максималният размер на медийните пакети е 40 хил. лв. за партии и 5 хил. лв. за инициативните комитети. При коалициите се отпуска сума, която е пропорционална на дела на партиите, участващи в коалицията, които нямат право на държавна субсидия.

Формациите, които получават субсидия от бюджета (условието за това е на последните избори да са получили 1% от действителните гласове за партиите и 4% за коалициите) нямат право да ползват медийни пакети за изборите. Практиката обаче показва, че заради участието им в нови политически конфигурации, част от партиите ще могат да се възползват и от пакетите. Така, например, коалицията ГЕРБ-СДС ще получи 20 хил. лв. – макар управляващата партия да има субсидия, държавата ще отпусне половината пари от пакета на СДС, която не получава финансиране от бюджета. Допълнителни пари по същата причина ще има за изборите и „Патриотична коалиция – Воля и НФСБ“. Извън медийните пакети, партиите без държавна субсидия ще разчитат на собствени средства или на дарения от физически и юридически лица.

По закон за да бъдат отразявани, политическите формации трябва да сключат договор с доставчиците на медийни услуги – електронни, печатни и онлайн медии, които предварително са обявили публично
условията и тарифите си за отразяване на предизборната кампания. Цените трябва да са едни и същи за всички партии, коалиции, инициативни комитети и регистрирани кандидати. Тарифите на обществените медии – БНР и БНТ, се определят от Министерския съвет.

Най-скъпо е по телевизията

Общо 297 са доставчиците на медийни услуги, представили на Сметната палата информация за условията, цените и тарифите си за изборите на 4 април.

Обичайно най-скъпо ще струва предизборната агитация в телевизиите, показа проверка на „Дневник“. От сайта на Би Ти Ви става известно, че ако партиите искат да излъчат предизборен клип с дължина 30 сек. в праймтайма на телевизията, ще трябва да платят 12 912 лв. без ДДС за еднократно излъчване (всички посочени нататък в статията цени са без ДДС – бел. ред.). Това е и най-високата цена за разпространение на изборно съдържание в медията. За сметка на това, участията на кандидати в предавания не се заплащат, тъй като представляват редакционно съдържание и се провеждат по правила, които се определят от новинарския екип на bTV Media Group, уточниха от медията.

Излъчването на клип в ефира на „Нова телевизия“ струва 11 352 лв. Желаещите да се изявят индивидуално в предаванията по телевизията ще трябва да отделят между 9 хил. (за 10-минутно участие) и 13 хил. лв. (12-минутно участие). За сравнение, за клип с дължина до 30 сек., излъчен в праймтайма на БНТ, кандидатите ще похарчат 2 255 лв. Цената на 10-минутно интервю по обществената телевизия пък би струвало 2 500 лв.

Обявените тарифи за пиар публикации и интервюта във вестниците и електронните издания са средно между 1500 и 3500 лв. (за еднократна публикация). В същите рамки се движат и интервютата по радио Фокус – до 1900 лв., докато участие на кандидат-депутат по програма „Хоризонт“ на БНР възлиза на около 1000 лв. Излъчване на 30-секунден клип в националния ефир на „Дарик радио“ струва между 60 и 320 лв. през седмицата и от 50 до 320 лв. през уикенда, в зависимост от часовия пояс.

Най-евтина остава политическата реклама в регионалните издания, където публикуването на пиар материал би струвало на политическите формации около 200-250 лв.

Рекламата във „Фейсбук“

Парите от медийните пакети не могат да бъдат използвани за популяризиране на предизборните програми и на кандидатите в социалните мрежи и блоговете, тъй като те не са доставчици на медийни услуги по смисъла на закона. За реклама в мрежите политическите формации ще трябва да използват партийни средства. Справка в регистъра с реклами на „Фейсбук“ показа, че за периода 2 – 9 март най-много средства за подсилване на съдържание са похарчени за публикации в страницата на „Има такъв народ“ – близо 11 500 евро (23 716 лв.), следвани от страницата на „Да, България“ и профила на лидера на партията Христо Иванов с обща сума от 1 291 евро (2 517 лв.). За спонсориране на постове от страницата на водача на „Воля“ Веселин Марешки са платени 477 евро (930 лв), а за такива на председателя на БСП Корнелия Нинова – 359 евро (700 лв.).

Похарчените за предизборна агитация суми ще станат известни след изборите, тъй като законът задължава участниците да представят отчет пред Сметната палата за всички направени разходи в срок до 30 дни след края на кампанията. Според Изборния кодекс общия размер на финансирането на всяка предизборна кампания на партиите, коалициите и инициативните комитети не може да надхвърля 3 млн.лв. и 200 хил.лв. за инициативните комитети, пише „Дневник“.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Хакнаха сайта на „Възраждане“, бивши партийци обещават „разкази от кухнята“

Сайтът на партия "Възраждане" на Костадин Костадинов май е хакнат, а на него бивши поддръжници обещават разкази "от кухнята". Новините...

Вижте още