Всъщност празникът няма нищо общо с майчинството, любовта или политическите режими, а любовта към жените, която демонстрираме днес с букет цветя, мил жест, подарък или стихотворение, отдавна е избягала от истинския смисъл на международно признатата дата.
8 март е избран за Международен ден на жената от ООН през 1977 г. по причини, които нямат нищо общо с майчинството, любовта или пък политическите режими.
Основното желание е да са намери момент, в който да се почете делото и борбата на жените, осмелили се да бъдат независими финансово, да се преборят за равни права спрямо мъжете във всяка сфера на живота.
Дата се свързва с първата масова проява на жени работнички на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати.
Предложението за специален женски ден е на германската активистка Клара Цеткин, за да може всяка година в първите дни на пролетта да се мобилизират силните и смели жени.
8 март е един много криворазбран празник. Той е оспорван, считан за комунистическа отживелица, част от омразно минало за някои, малко лицемерен, дори смешен, за други заради клишето, в което се е превърнал.