Кризата заради пандемията Covid-19 засяга най-силно жените и особено тези, които са заети в нископлатени сектори, за разлика от финансовата криза, която се разрази през 2008-2009 година и която засегна в по-голяма степен мъжете. Това показва експертният прочит на изследователите от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
От КНСБ традиционно акцентират върху неравенствата на пазара на труда между половете в навечерието на 8-и март – Международния ден на жената, отбелязва БНР. Един от акцентите е разликата в заплащането между мъжете и жените, която и за България, и за целия Европейски съюз средно е 14 процента.
От КНСБ цитираха преди дни анализ на Европейската конфедерация на профсъюзите, който показа, че разликата в заплащането между половете намалява с 3% през последните 10 години и че ако тези темпове се запазят, едва през 2104-а година ще имаме изравняване на заплатите. Синдикалистите отчитат, че пандемията задълбочава различията в заплащането.
Ивайло Динев от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ коментира, че по време на пандемията и преминаването към дистанционна форма на работа и на обучение на децата – на жените им е било все по-трудно да намират баланс между работата и домашните грижи.