Повечето ваксини, които се използват в момента, са под формата на инжекция, но учените смятат, че по-логично би било респираторните вируси да изграждат имунитет на първото място на контакт с организма, т.е. в лигавиците на носа, устата и дихателните пътища, пише испанският „Ел Паис”.
Това е принципът на действие на няколко противогрипни ваксини и се смята, че оралната ваксина срещу полиомиелит, одобрена през 1961 г. помага за предотвратяване на болестта, особено при децата.
Това е причината няколко научни екипа в различни точки на света да работят по създаването на ваксина срещу коронавирус под формата на спрей.
Вирусологът Рик де Сварт от медицинския център „Еразмус” в Ротердам заяви, че използваните в момента ваксини за коронавирус предпазват от тежки форми на COVID-19, но те невинаги препятстват разпространението на вируса.
Ваксините, приемани през носа, биха могли да осигурят по-добра защита, но остава да се разбере дали те ще се появят на пазара преди края на пандемията, каза той.
Екипът на Сворт е разработил такава ваксина, която се приема през нова и блокира навлизането на вируса в клетките. Спреят е тестван върху животни, които могат да се заразят с коронавирус също както хората.
След като им е дадена ваксината, животните са поставен в клетки заедно с такива, които вече са били заразени с COVID-19, а резултатите показали, че нито едно от ваксинираните животни не се е заразило.
„Целта ни е да разработим ваксина срещу този вирус, но първо трябва да докажем, че ваксината е сигурна и ефикасна за хората. Този препарат няма никакво влияние върху много от респираторните вируси, така че може да се използва като бърз отговор при друга пандемия”, каза Сворт.
Ана Москона – микробиолог от Колумбийския университет, обяснява, че възможността на учените да развият ваксина се основава на продължило десетилетия изследвания за това как сродните вируси се свързват и проникват в клетките.
Няколко компании разработват назални ваксини срещу COVID-19, а поне четири са в първа фаза на тестиране върху хора.
До края на пандемията трябва да сме в състояние да спрем пренасянето на коронавируса, а с този вид ваксина това е постижимо, заяви имунологът Майкъл Даймънд от университета във Вашингтон. Той смята, че този вид ваксина ще бъде ефикасна, особено за превенция при децата или като „усилвател” на дозата.
Президентът на Испанската имунизационна асоциация Маркос Лопес твърди, че назалната ваксина стимулира производството на антитела – т.тар. имуноглобулин, и че те могат да спрат инфекцията, преди тя да слезе в белите дробове и в други органи.
Той обаче е песимистично настроен, че до края на тази пандемия ще има разработена подобна ваксина.
Този вирус вероятно ще стане ендемичен и ще трябва да се ваксинираме на всеки няколко години. Тези ваксини могат да бъдат полезни при усъвършенстване на съществуващите имунизации и ще станат необходимост, смята Лопес.