Католическата църква е разтърсена от поредица от скандали за сексуално насилие над деца.
Днес във Франция ръководителят на независимо разследване за сексуално посегателство над деца в църква, заяви, че от 1950 г. насам може да има до 10 000 жертви.
Ето най-шокиращите случаи по света, в обзор на АФП.
САЩ
През февруари 2019 г. папа Франциск отлъчи бивш кардинал за първи път за римокатолическата църква заради обвинения. Американецът Теодор Маккарик, на 88 години, сексуално нападнал тийнейджър преди 50 години. Публикуваното през 2018 г. голямо разследване на епархии в Пенсилвания хвърли светлина върху сексуалното насилие, систематично прикривано от църквата за „над 300 свещеници-насилници“. Бяха цитирани над 1 000 деца жертви. Американският кардинал Доналд Вюрл, обвинен заради прикриването на злоупотребите, подаде оставка. Между 1950 и 2016 г. Американската католическа църква е получила 18 500 жалби срещу 6 700 членове на духовенството, според сайта bishop-accountability.org. Няколко високопоставени членове на църквата в САЩ бяха принудени да подадат оставка заради защитата на свещеници, извършили сексуални престъпления, включително покойния кардинал Бернар Лоу.
Чили
По време на посещение в Чили през 2018 г., папа Франциск разпали противоречия, като подкрепи епископ Хуан Барос, обвинен в прикриване на свещеника-нарушител Фернандо Карадима през 80-те и 90-те години. По-късно Франциск се извини и покани някои жертви в Рим, както и призова всички чилийски епископи, които след това подадоха оставките си. Понтифът прие някои от тях, включително от Барос и архиепископа на Сантяго, кардинал Рикардо Ецати. През октомври 2018 г. чилийски съд осъди църквата да плати 450 милиона песо (671 000 долара) като обезщетение на три жертви на сексуално насилие от бивш свещеник.
Австралия
Съдебни заседатели в Мелбърн признаха кардинал Джордж Пел, 77-годишен, за виновен през 2018 г. по обвинение в сексуално насилие и четири обвинения за непристойно поведение срещу две момчета в катедралата „Свети Патрик“ в Мелбърн през 90-те години. Пел беше освободен от затвора през април 2020 г., след като Върховният съд отмени присъдата му. През 2018 г. Ватиканът обяви напускането на Филип Уилсън, архиепископът на Аделаида, признат за виновен, че през 70-те не е съобщил за обвинения срещу известния сексуален престъпник Джим Флетчър. Уилсън е осъден на една година затвор, но присъдата е отменена при обжалване.
Германия
От 2010 г. насам в Германия са регистрирани стотици случаи на сексуално насилие над непълнолетни в религиозни институции. Най-високопоставените насилници включват йезуитския колеж „Canisius“ в Берлин и хор в Регенсбург, Южна Германия. В последния случай се твърди, че поне 547 деца са били жертви на нападения, включително изнасилвания, между 1945 и 90-те години. През 2018 г. Германската епископска конференция публикува доклад, в който се казва, че 1 670 духовници са извършили някакъв вид сексуално посегателство срещу 3 677 непълнолетни, предимно момчета, между 1946 и 2014 г. Повечето не са наказани.
Ирландия
Обвиненията в сексуални престъпления в ирландските католически институции датират от десетилетия, като броят на непълнолетните жертви се оценява на 14 500. Няколко епископи и свещеници, обвинени в прикриване на злоупотреби, са наказани. По време на посещението си в Ирландия през 2018 г. папата се срещна с жертва на католическия свещеник Тони Уолш, който сексуално е насилвал деца в продължение на повече от две десетилетия, преди да бъде отлъчен и затворен.
Франция
През 2019 г. френски съд даде на кардинал Филип Барбарин, архиепископ на Лион, 6-месечна условна присъда за прикриване на свещеник Бернар Прейен, обвинен в нападение на 70 скаути между 1986 и 1991 г. Присъдата е отменена при обжалване през 2020 г., но папата приема оставката му. През 2020 г. Прейен получи петгодишен затвор. Случаят е предмет на филма „По Божията милост“, който спечели наградата на журито на кинофестивала в Берлин през 2019 година.