Изследване: БНТ дава най-много време на представители на правителството

Най-четени

Loading

Най-много време в ефира на Българската национална телевизия (БНТ) се дава на представители на правителството – над 80% от времето, докато за гражданите и представителите на неправителствените организации това е много по-малко. При БНР също превес имат говорителите на правителството, но там делът е малко над 50%.

Това са част от изводите на изследване „Колко са обществени обществените медии“, което анализира новини и актуални предавания в БНТ1 и „Хоризонт“ в периода 19 октомври – 29 ноември 2020 година. Проучването е дело на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и Фондация „За ново партньорство в журналистиката“. Екипът на проучването включва Мария Нейкова (научен ръководител), Милена Якимова, Ралица Ковачева, Димитър Вацов, Валентин Вълканов, Симона Христова и Бурян Алексиев. Изследвани са новините и преданията „Референдум“, „Панорама“, „Денят започва с Георги Любенов“ , „Събота 150“, „Неделя 150“; „Политически НЕкоректно“ (събота и неделя).

Основният извод от него е, че и двете обществени медии следват обществения интерес и през изследвания период темите, които представят, се оглавяват от COVID-19. При БНР се отделя значително внимание на „международната политика“, която е на второ място и то не само заради новини, свързани с пандемията, предаде „Дневник“.

„За разлика от БНТ, БНР има систематична редакционна политика към международните теми, основно през предаването „Събота 150“. В „Хоризонт“ международната политика обхваща 42,1% от тематичните единици – дял, двойно по-голям от този в БНТ1″, показва още проучването. Според неговите изводи е „впечатляваща маргиналността“ на темите „Образование“ и „Социална политика“, които влизат в ефир единствено и само през пандемията и мерките.

Едно от наблюденията е свързано с това че сред партийните гласове се наблюдава „паритет между управляващата коалиция и парламентарната опозиция“, но сред партийните гласове на управляващите

три пъти по-често думата имат представителите на ВМРО спрямо тези на ГЕРБ.

„Големият коалиционен партньор е практически неразличим от изпълнителната власт, но това не е дефицит на медиите, а структурна особеност на българската политика. Съответно извънпарламентарната опозиция е маргинално представена“, пише още в изследването. Препоръчваме БНТ и БНР да са по-чувствителни към актуалните обществени нагласи, а не толкова да следват институционалния дневен ред.

Гражданите, които са представени и в двете медии, най-често са анономни гласове и лица без имена (по-рядко това е по „Хоризонт“). „В същото време и в двете медии гражданите присъстват в новините по-скоро като отделни хора или като групи (пациенти, безработни, клиенти и пр.), отколкото като част от организирани структури на гражданското общество“, пише още в изследването.

„Гражданите така често биват третирани не в качеството им на активни граждани, а като „обикновени хора“, които биват използвани като илюстрация или им бива даван отдушник за оплакване. Препоръчваме – в съгласие с обществената им функция – БНТ и БНР да разгърнат специална политика в подкрепа на активното гражданство, издигащо различни каузи, и за структуриране на гражданското общество“, пишат още авторите на проучването.

Въпреки че изследването показва, че БНТ и БНР не са източник на дезинформация, са засечени няколко случая на поява на „фалшиви разкази“ (авторите на изследването наричат това подвеждащи твърдения, конспиративни теории и обиден език). Такива случаи са например включване на слушател в „Хоризонт“, който споделя конспиративни теории, в предаването „Политически НЕкоректно“ на Петър Волгин и еднократен случай в „По света и у нас“.

Този случай е от 8 септември, когато БНТ съобщава, че протестиращите свикват Народен съд. Малко по-късно телевизията опровергава тази новина. „Но разпространението й онлайн показва, че БНТ има значим авторитет и съответно мощно политическо и медийно влияние. Новината е подета от неколцина високопоставени политици (първо заместник външният министър Георг Георгиев, впоследствие Тома Биков и други), които я използват за политическа пропаганда и със своите изказвания мултиплицират нейното разпространение“, пише още в изследването.

Впоследствие новината е подета и от други медии, някои от които я превръщат в част от дезинформационна стратегия, както и в основен източник за очерняне на антиправителствените протести. В 183 публикации тази новина е тиражирана, като те са концентрирани в деня на излъчването й и на следващия ден.

„Препоръчваме всяка от двете медии да развие допълнителен капацитет за проверка и ранно предупреждение за случаи на дезинформация и фалшиви разкази, чрез което настоящата политика на чисто информационно съдържание да бъде продължена и усъвършенствана“, препоръчват авторите.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Назначиха говорител на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов

Изпълняващият функциите главен прокурор от днес вече си има говорител. Това е бившият заместник градски прокурор на София Христо...

Вижте още