Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да избере до 26 май 2021 г. кой ще е човекът, който ще разследва главния прокурор и заместниците му. Това следва от публикуваните днес в Държавен вестник изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се въвежда новата фигура, пише lex.bg. Те бяха приети още през януари, но президентът Румен Радев ги върна за ново разглеждане, при което мнозинството в парламента отново ги прие и сега законодателната процедура е завършена с обнародването им.
С промените се дават три месеца от влизането им в сила, което ще стане на 26 февруари 2021 г., на ВСС, за да направи избора кой ще разследва през следващите 5 години обвинител №1, ако извърши престъпление.
Сега съветът трябва да вземе решение за откриване на процедурата. А след като го направи, ще започне да тече 7-дневен срок за номинации. По закон кандидатури могат да издигат самите желаещи да заемат поста, както и най-малко шестима от членовете на Пленума на ВСС.
Предложенията трябва да бъдат придружени от подробни писмени мотиви, кадрова справка за кандидата и неговото писмено съгласие. А всички документи трябва да бъдат публикувани на сайта на съвета.
Това трябва да стане най-малко 14 дни преди публичното изслушване на кандидатите. Кога ще се проведе то трябва да определи ВСС с отделно решение. От формулировката в закона излиза, че е допустимо да има различни дни и часове за изслушване на отделните кандидати. Новият чл. 173а, ал. 3 от ЗСВ гласи: „Пленумът на Висшия съдебен съвет обявява датата, часа и мястото за изслушване за всеки кандидат най-малко 7 дни преди провеждането му. Изслушванията се провеждат по азбучен ред. Те са публични и се излъчват в реално време чрез интернет страницата на Висшия съдебен съвет“.
Преди да се стигне до изслушване обаче трябва да минат още два етапа от процедурата. Първият е юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани в обществена полза, професионалните организации на магистратите, висшите училища и научните организации могат да дадат становища за кандидатите и да им поставят въпроси. Анонимни становища и сигнали няма да се разглеждат.
Вторият етап е комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия да изготвят доклади за професионалните и нравствените качества на кандидатите. Те, както и становищата, и въпросите, са публични.
За да има избран разследващ главния прокурор, за него трябва да гласуват най-малко 15 от общо 25-имата членове на ВСС. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не е получил необходимите гласове, изборът продължава за двамата с най-голям вот.
Изискванията за новата длъжност са най-малко 12 години стаж, придобит статут на несменяемост, високи професионални и нравствени качества, положителна комплексна оценка „много добра“ от последното атестиране. Освен това разследващият главния прокурор не трябва да е наказван дисциплинарно с през последните 5 години, с изключение на забележка и намаляване на заплатата.