Едва средна оценка на това как България се спрвя с предизвикателствата, свързани с разпространението на коронавируса, даде бившият вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков в интервю за БНТ.
Правителството изглежда изморено, през тази година ще има актуализация на бюджета, а в следващите – и повишение на ДДС, прогнозира още той.
Следващото правителство ще трябва да актуализира бюджета, за да провежда секторни политики, от каквито се нуждаят туризмът, транспортът, селското стопанство, мебелната индустрия, смята Дянков. Това са секторите, в които той очаква нулев растеж без насърчения, а това означава нисък растеж общо за икономиката от около 2-2.5%.
„Трябваше да се отвори повече кесията за дребния бизнес, а и Европа ни дава безплатни пари… Трябваше да запазим работните места и да създадем нови. Има доста хвалене, но икономическата перспектива е за растеж под 3%“, каза бившият министър на финансите, по чието време правителството провеждаше строги рестрикции въпреки разразилата се световна икономическа криза.
Запитан дали продължава да смята, както и в предишно интервю, че вдигането на данъците е неминуемо, Дянков отговори положително: „През тази година няма да е, но в следващите 2-3 години ще се наложи вдигане на ДДС. Не е добре за икономиката, но начинът, по който се подходи към икономическата ситуация през 2020 и 2021 г. и пенсионната реформа, която се върна назад, определя, че трябва да се вдигат данъци“.
Идват избори и е нормално да се хвалят, коментира Дянков. В отговор на напомнянето, че агенция „Фич“ преди дни подобри перспективата пред рейтинга на България, той поясни, че в същия ден същата агенция е повишила перспективата и на Турция, която има много повече макроикономически проблеми. Обясни оценката на рейтинговата агенция със започналата ваксинация. Очаквам повечето държави, в които ваксинацията върви по-бързо, да получат такава перспектива, каза той.