Инцидент, при който жена беше ранена от леден къс от покрив на сграда в центъра на столицата, породи нова полемика – били ли са достатъчно добре предупредени гражданите за опасността.
Светлана Перперлиева твърди, че мястото не е било добре обезопасено.
„Все още съм със силно главоболие. Главата ми е сцепена. Вървяхме с колежка по тротоара и изведнъж нещо ме събори на земята с ужасно силен удар. Колежката ми беше на крачка зад мен и е видяла огромния леден къс. Спряха хора, които ми помогнаха“, разказа пострадалата тази сутрин пред Нова телевизия, като подчерта, че е нямало как да види какво я е ударило.
„Нямаше табела. Може да е била някъде встрани. Но, аз си мисля, че ако има някаква опасност и мястото трябва да бъде обезопасено, това не трябва да е с някаква табела, която може да бъде издухана от вятъра“, категорична бе Перперлиева, която сега се притеснява, че инцидентът може да е предизвикал проблеми, след като е претърпяла няколкото операции на ретината на окото.
На сградата, от която е паднал леденият къс, има камери, видеозаписите са прегледани – табелата е била поставена в средата на тротоара и е била вързана с ограничителни вериги, това обаче заяви Кирил Дойчинов – главен секретар на Държавна агенция „Електронно управление“, от чиято сграда падна леденият къс, предаде dir.bg.
„Жената почти се удря в табелата, заобикаля я и се връща в най-опасната точка“, категоричен бе той.
Николай Кънев, който е очевидец на инцидента и се обадил на телефон 112, за да помогне на пострадалата, обаче разказа, че табелите около сградата не са били поставени на правилното място – не перпендикулярно, а успоредно, и не са се виждали добре от преминаващите.
„Живея наблизо, и знам когато има опасност как са поставени“, заяви той.
По думите му табелата е била вързана с верига за парапета на тротоара.
Дойчинов обаче обясни:
„На записите се вижда как жената идва откъм улица „Раковски“ към „Дякон Игнатий“, така че в случая това е без никакво значение, тъй като тя е видяла първо другата табела, която си е била на мястото. Ще разгледаме и камерите от другата страна, ще разгледаме записите и от тях, но често граждани бутат табелите, защото им пречат и се налага понякога охранителите на сградата да ги връщат на местата им, но понякога се случва 5-10 минути да не забележат“.
Той изтъкна, че това е първият инцидент с пострадал, като контролът се осъществява и от Столичния от инспекторат, както и от техния отдел „Управление на собствеността“, който непрекъснато следи.
„Но, за съжаление, това е скатен вертикален покрив и единственият начин за предпазване е гражданите да се съобразяват с тези знаци и да заобикалят на другите тротоари“, добави Дойчинов.