В столицата живеят и работят над два милиона души, а статистиката сочи, че над 20 000 от тях ще загинат от сърдечен арест в следващите десет години. Това стряскащо число обаче може да се промени, чрез незабавно оказване на първа помощ и дефибрилация в рамките на първите три минути след инцидента, посочи в „Хоризонт до обед“ Марияна Манушева, председател на Фондация „Първите три минути“.
Една от целите на Фондацията е подсигуряването на сто автоматични дефибрилатора и обучението на 1000 човека за работа с тях за оказване на първа помощ при сърдечен арест.
Първият успех вече е факт – само за няколко месеца са осигурени необходимите средства за закупуване на първия обществено достъпен автоматичен дефибрилатор в България, който е поставен във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, обяви Манушева.
Фондация „Първите три минути“ започна кампания за поставянето на обществено достъпни дефибрилатори на оживени места в столицата. Средствата за тях се събират от връщане на стари автомобилни акумулатори, което на практика обединява две важни каузи – екологична и тази за осигуряване навременна помощ на хора, нуждаещи се от дефибрилатор
Важен акцент от инициативата е, че средствата по тази кампания се набират единствено чрез предаване за рециклиране на излезли от употреба автомобилни акумулатори. За закупуването на един съвременен автоматичен дефибрилатор са необходими приблизително 200 автомобилни акумулатора.
За реализацията на кампанията екипът на „Първите три минути“ се нуждае от подкрепа както на компании, организации и институции, така и на всеки отделен гражданин.