Форсира ли Борисов нова сделка за F-16

Най-четени

Loading

Миналата година българското правителство е подписало договор за закупуването на 8 нови F-16, а сега обмисля закупуването на още повече, като изпрати писмо със запитване за цени и наличности на американските военновъздушни сили, твърдят източници от програмата. Според тях “страната се опитва бързо да достигне до нова сделка, преди президентските избори тази пролет”.

Информацията е публикувана от специализираното американско издание за отбраната Inside Defense. Текстът обаче създава объркване, тъй като сделката е от 2019 година, а тази пролет ще се проведат парламентарни, а не президентски избори, които би трябвало да са през ноември.

И в двата случая обаче изглежда, че министърът на отбраната, правителството и частност премиерът Бойко Борисов, се опитват да форсират втора сделка за още 8 самолета F-16 Block 70 с компанията “Локхийд Мартин”. Това може да е свързано с по-изгодни условия на договора през 2021 година, въпреки че започването на преговори по него не е официално обявено. Не е ясно и как и кога той би могъл да бъде прокаран през парламента.

Изданието е единствено с платен достъп и е представено като “най-добрата, най-изчерпателната новинарска услуга за отбрана и специалисти от аерокосмическия сектор”. Inside Defense е специализирано в ексклузивни новини за програмите на Министерството на отбраната, обществените поръчки и определянето на политиката, а рубриката Daily News, в която е публикувана статията, е описана като “предоставяща най-актуалните новини от Пентагона, отбранителната индустрия и Капитолия”.
Всъщност за покупката на още самолети се говори от месеци, но подобна голяма сделка не е предвидена в бюджета за 2021 година, дори и като разсрочено плащане и трябва да мине през обсъждане и одобрение в парламента. Затова в края на миналата година се коментираше, че процедурата може да отнеме поне 1 – 2 години.
Ако източникът на Inside Defense е прав за сделката, това оставя много тесен прозорец за действие от около 5 седмици, тъй като около 26 март би трябвало този състав на Народното събрание да се саморазпусне. Ако става въпрос за президентските избори през ноември, са възможни други два варианта, пише „Дневник“.

Единият е, че ГЕРБ разчита да се класира като първа сила след изборите на 4 април и да събере недостигащите й гласове за одобрение на сделката в следващия парламент. Новото народно събрание би трябвало да се събере в началото на май и при обичайна порцедура България да има правителство след не повече от няколко седмици.

Вторият вариант е Борисов да залага на повече време заради продължителна драма с получаване и връщане на мандати за съставяне на коалиция и правителство, като през това време на власт ще е неговият кабинет. Финалът ще е назначаването на служебно правителство от президента, но тук важната особеност е, че Румен Радев няма право да разпуска парламента 3 месеца преди края на мандата си. Т.е., ако коалиционните игри продължат много дълго, както се очертава, според социологическите прогнози, следващото Народно събрание може да се окаже, че работи успоредно със служебен кабинет и да одобри сделката за втора партида самолети, която ще трябва да се изпълни от което и да е ново правителство на България.

Политически интерес от цялата тази история имат ГЕРБ и ВМРО, тъй като при обявяване на сделка с Локхийд Мартин, те ще могат да я използват в предизборната си кампания, като демонстрация за защита на България. Дори и да не успеят да я прокарат през парламента, Бойко Борисов и Красимир Каракачанов ще обвинят за това опонентите си, че работят против НАТО и националната сигурност и дори в полза на Русия, ако откажат да одобрят форсираната сделка с въпросите защо е точно преди изборите, с какви средства ще бъде платена и готова ли е въобще армията да въведе в експлоатация още нови самолети.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още